A Wizard széles hatásspektrumú rovarölőszer. Az egyik legtisztább ún. monoizomeres piretroid, amely a fenvalerát rovarölő hatóanyagnál négyszer hatékonyabb eszfenvalerát optikai izomert tartalmazza. Hatását a szívó és rágó kártevőkre többféle módon is kifejti, mivel egyszerre kontakt (taglózó) és gyomorméreg, továbbá a rovarok táplálkozását gátló és riasztó hatással is rendelkezik. Megbízható, ugyanakkor költségtakarékos megoldás, amely a szántóföldön, szőlőben és gyümölcsösökben egyaránt bevethető.
A Wizard a Sumitomo bejegyzett márkaneve.
A gabonafélék legveszélyesebb kártevője a vetésfehérítő, melynek lárvája és imágója egyaránt a növények leveleit fogyasztja. A kártevők leginkább a zabot és a tavaszi árpát kedvelik, de a zászlós levél felületének csökkentésével az őszi kalászosokban is érzékeny károkat tudnak okozni. A védekezésre legalkalmasabb időszak a lárvák tömeges kelése. Időnként már ősszel megjelennek a gabonatáblában a vírusvektor levéltetvek is, melyek szívogatásuk mellett a vírusbetegségek terjesztésével is gazdasági károkat okozhatnak. A védekezést ellenük a kártevők tömeges betelepülésekor érdemes elvégezni.
A vetésfehérítő bogarak és lárváik, valamint a levéltetvek elleni védekezést az imágók betelepedése, illetve a lárvák tömeges kelése idején célszerű elvégezni. Dózisa levéltetvek ellen 0,1 l/ha, vetésfehérítő bogarak és lárváik ellen 0,2 l/ha.
Kukoricában a kukoricamoly ellen a tömeges lárvakelés időszakában kell permetezni. A kukoricabogár ellenei védekezés célja a bogarak tojásrakás előtti gyérítése, a jövő évi lárvakártétel mérséklése, valamint a bibeszálak lerágásának és így a hiányos termékenyülésnek az elkerülése. A védekezést a tömeges rajzás idejeére, lehetőleg a bogarak tojásrakása előtti időre kell időzíteni. Mivel a készítmény nem hosszú hatástartamú, az imágók rajzáserősségétől függően ismételt védekezés(ek)re lehet szükség.
A repce esetében is már ősszel meg kell kezdeni a rovarkártevők elleni védekezést, hiszen a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek betiltásával a növények a kelés pillanatától ki vannak téve a károsítóknak. A kelőfélben lévő állományt károsítják például a földibolhafajok, és szintén komoly kárt okoz talajszinten a mocskospajor (vetési bagolypille lárvája), valamint egyre többször hallunk a kis káposztalégy nyüvének kártételéről is. Ősszel kicsit később jelentkező károsító pedig a repcedarázs-álhernyó. A rovarok okozta kár nemcsak tőszámcsökkenésben nyilvánul meg, hanem azokon a növényeken, amelyek túlélték a károsítást, a későbbiekben a gombabetegségek a rovarok által megnyitott kapun könnyebben bejuthatnak a növénybe. Ezért is fontos, hogy nagy gondot fordítsunk az ellenük való védekezésre, az ősz folyamán akár több ízben is.
A védekezéssel kora tavasszal sem állhatunk le, hiszen az ormányosok elleni védekezés optimális időzítése az időjárási szélsőségek miatt nagyon nehéz. Az elmúlt években előforduló enyhe telek miatt már februárban megjelentek a „gyalogló” egyedek a táblák szélén. A korán megjelenő egyedek gyérítésére szükség esetén jó megoldás egy alacsony költségű piretroidos kezelés. A védekezési küszöbérték sárga tálas vagy sárga lapos csapdázás alapján csapdánként 10 nagy repceormányos vagy 15 repceszárormányos 3 nap alatt.
A Wizard dózisa repcedarázs és repce-fénybogár ellen 0,2 l/ha, repcebecő-ormányos ellen pedig 0,3 l/ha.
Nem feledkezhetünk meg a szőlő és gyümölcsösök rovarkártevőiről sem. Szőlőben a szőlőmoly és a szőlőilonca hernyói a virágbimbókat és a fürtkezdeményeket rágják, amivel érzékeny károkat okozhatnak az ültetvényekben illetve rágásukkal kaput nyitnak a gombás fertőzéseknek (elsősorban szürkepenésznek).
Az almatermésűekben, őszi-, kajszi-, szilva-, cseresznye-, meggyültetvényekben jellemző rovarkártevők a lombrágó hernyók, gyümölcsmolyok és levéltetvek, amelyek közvetlen kártételük mellett a kórokozók fertőzését is elősegítik. Az aknázómolyok a lombfelület csökkentésével, korai lombhullás előidézésével okoznak kárt. A sodrómolyok áttelelt lárvái a rügyeket odvasítják, összesodorják a fiatal leveleket, és megrágják a virágokat is, nyári nemzedékeik pedig a gyümölcsöt károsítják. Ezzel nemcsak az adott évi termést, hanem a következő év hozamát is veszélyeztetik. A védekezést a tömeges lárvakelés idején kell elvégezni.
A levéltetvek egészen a nyár végéig károsíthatnak a kertekben. Kártételük következtében kanalasodnak a levelek, majd deformálódnak, elszíneződnek. A levélhullás miatt a fertőzött hajtások fejlődése leáll, védekezés hiányában a fák legyengülnek, akár el is pusztulhatnak. A levéltetvek elleni kezelést a kártevők megjelenésekor, a kolóniák kialakulása előtt javasolt elvégezni.
A Wizard hatásspektruma szinte valamennyi kártevőt felöleli, ugyanakkor mérsékelt kockázatot jelent a méhekre. Dózisa szőlőben és gyümölcsösökben is 0,1–0,3 l/ha.
Dísznövényekben fitotoxicitási vizsgálat elvégzése szükséges a permetezés megkezdése előtt.
A Wizard kijuttatásnál el kell érni a 60–70 csepp/ cm2 fedettséget, amit finom porlasztással lehet biztosítani, azaz 200–300 mikronos cseppeket kell létrehozni. A permetezés során ügyelni kell arra, hogy a növényállomány belső részét, a levelek fonákját is kellő cseppszámmal lehessen befedni. Szántóföldön lehetőleg kettős lapos sugarú szórófejjel hagyományos vagy légbeszívásos kivitelben, álló kultúrákban (szőlő, gyümölcs) axiálventilátoros, nagy mennyiségű levegő szállítására alkalmas permetezőgéppel kell kijuttatni.
Viaszos felületű növények esetében Superspray tapadásfokozó szer hozzáadása javasolt!
Virágzó kultúrákban a méhek napi aktív gyűjtési időszaka idején NEM alkalmazható!
Virágzó állományban, illetve virágzó gyomok vagy más egyéb virágzónövények közelében valamint mézharmat jelenléte esetén, a szer kizárólag méhkímélő technológiával juttatható ki: a védekezés csak a méhek napi repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A kezelést 23 óráig be kell fejezni, illetve a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell.
Légi kijuttatás esetén 50-70 l/ha vízmenynyiséggel kell kijuttatni. A légi kijuttatás kukoricában kukoricabogár ellene 70-80 l/ ha vízmennyiség felhasználásával történjen.
Felhasználás előtt minden esetben olvassa el és tartsa be a termék címkéjén leírt utasításokat, valamint az engedélyokiratban szereplő előírásokat!
A felhasználás körülményeiért felelősséget nem vállalunk!
őszi, tavaszi kalászosok
csemege- és takarmánykukorica
repce
cukorrépa
burgonya, paradicsom
paprika
uborka
káposztafélék
borsó
almatermésűek, csonthéjasok
szőlő
dísznövények
*fitotoxicitási vizsgálat eredményétől függően
0 nap
mérsékelten kockázatos
eredeti zárt csomagolásban, száraz, hűvös helyen, szabályos növényvédőszer-raktárban 3 év
1 literes műanyag flakon és 5 literes műanyag kanna
Személyreszabott ajánlatért lépjen kapcsolatbe velünk!
Rovarölő szer számos kultúrában alkalmazható a vetésfehérítő bogarak, levéltetvek, kukoricamoly, kukoricabogár, bagolylepkék, káposztalepkék, repcebolha, repcedarázs, repcefénybogár, repcebecő-ormányos, burgonyabogár, szőlőmolyok, szőlőilonca, lombrágó hernyók, gyümölcsmolyok ellen.
Hatóanyag tartalom :
50 g/l eszfenvalerát
Formuláció :
EC (emulzióképző koncentrátum)