Cikksorozatunk előző számában olvasóink megismerhették az IKR Agrár Kft. precíziós gazdálkodást támogató webes geoinformatikai rendszerének (Zónainfó) előnyeit.
Szót ejtettünk a zóna definíciójáról, miszerint a zónák az azonos terméspotenciálú, adottságú területek. Gyakorlatilag azok a kis szomszédos részterületek, homogén „foltok” a táblában, ahol több éven át igaz, hogy a folton belül hasonlóan „teljesítenek” azonos művelés mellett. Kiemelten fontos az időbeni állandóság, ami a talaj és egyéb helyi tulajdonságok, adottságok (vízlefolyás, lehordás stb.) hasonlóságát is jelzik. Éppen ez a tapasztalati tény – az években nagyjából azonos hozam – támasztja alá azt, hogy ezeket az egységeket valóban a tábla művelési alapegységeinek lehet tekinteni. A zónák pontos, megbízható meghatározása a precíziós termesztés hatékonyságának kulcsa, a termesztés jövedelmezőségének alapja!
Először is egy lényeges, központi kérdés tisztázásával kezdem: miért fontos ismernünk táblán belül az elért számszerű hozamot? Miért nem elég a több-kevesebb hozam ismerete?
A válasz nagyon egyszerű. Növénytermesztésünk sikerét az határozza meg, hogy mekkora hozamot értünk el. A hozam mutatja meg, hogy mennyire volt sikeres gazdálkodásunk. Azért hozzáteszem, hogy az évjárat jelentősen keresztbe tudja húzni számításainkat.
Kizárólag a táblán belül több éven keresztül elért hozamok számszerű ismeretében tudjuk meghatározni azokat a kezelési egységeket (zónákat), melyek évek során hasonlóan teljesítettek.
Ha számszerűen tudjuk ezen zónák teljesítményét meghatározni, számszerűen tudjuk megmondani, hogy az adott, tervezett kultúra esetében mekkora hozamot tudunk elvárni. A zónákban meghatározott, tervezhető terméshez tudunk pontos műtrágyahatóanyag-mennyiségeket számolni.
A cellahozamok elkészítéséhez a táblák geometriai és leíró adatainak feltöltése után, a Zónainfó felületén van szintén lehetőségük precíziósan gazdálkodó partnereinknek a szükséges adatok megadására.
Együttműködő partnerünk, a Cosima Kft. számítja ki a cellahozamtérképeket. A Kft. ügyvezetőjét kértem, hogy első kézből ismertesse, mégis hogyan jönnek létre ezek a hozamtérképek, hogy kapnak végül zónákat?
„(Cella)hozammérési egyedi módszerünknek az a lényege, hogy a magágy-előkészítéstől a betakarításig terjedő időszak (űr)felvételsorozatával figyeljük a növény fotoszintézisét, és ennek alapján kiszámítjuk a hozamokat a cellákban több éven át. A cellák most 20x20 m-es területek. Az eredményül kapott cellahozamok és egyéb térbeli tényezők alapján számszerűen megvizsgáljuk az egyformán teljesítő, azonos adottságú részeket a táblákban. Ezek lesznek a zónák.”
„Nagyon hasonlóak. A vágóasztalok szélességében néhány méteren rögzített hozamok látszólag sokkal finomabb számsorozatot adnak, de tudjuk, hogy ezeket egyedileg, még nagyon jól kalibrált kombájnoknál sem szabad semmiféle döntésben felhasználni. Összességében a jól kalibrált kombájnokkal azonos mértékű a pontossága a műholdas hozammérésnek. De van néhány többlete is. A legfontosabb az, hogy visszamenőleg több – akár 10-15 – évre tud mérni, és adott évben már az aratás előtt is meglepő pontosan tud becsülni.”
„Úgy látszik, hogy ma senki sem tud rajtunk kívül ilyet előállítani a világon. Egyedi. Ez majd változik, de ma ez a helyzet. Gondolják, hogy ha tudnának, akkor a gazdáknak nem a központi fontosságú cellahozamot adnák ingyen az indexek helyett a műholdfelvételek globális szolgáltatói, vagy pénzért további értéknöveléssel a globális szaktanácsadási szolgáltatók?”
„Az esetek többségében legtöbbször elegendő, de mi morfológiai paramétereket is integrálunk a módszerünkben. A zóna időben, az évek során stabil kell legyen! A hozamhatárok természetesen változnak, de nem az a zóna lényege. Hangsúlyozom, hogy ezek jó megfigyelések és mérések. Azt, hogy mi az oka az adott zónák teljesítmény-különbségeinek, azt a nyilvánvaló tényezőkön túl a következő bejárás, a talajmintavétel deríti fel.”
„Hosszú lenne elméleti fejtegetésekbe bocsátkozni. A jól érthető és hiteles bizonyíték úgyis csak a gyakorlati tapasztalatok és eredmények lehetnek. Ha az eddigi mintegy 50 ezer hektáron kialakított zónáknak az előző évek hozammérésével támogatott táplálással kapott hozamok a zónák 90-95%-ban pontosan megmutatkoznak, akkor ez kiemelkedő, jó eredmény! A mi módszerünket alkalmazó IKR Agrár Kft. szaktanácsadóinak nem kell újabb kísérletet ajánlani a gazda számára, mert egyáltalán nem tükrözi az eredmény a ráfordítást.”
Keresztes Zsolt, a Gyermelyi Zrt. növénytermesztési igazgatója elsők között volt, aki felismerte az IKR Agrár Kft. komplett precíziós szaktanácsadási módszerének előnyeit. Kíváncsiak voltunk, hogy egy agrárszakember hogyan vélekedik módszerünkről. Lát-e olyan technológiai elemet, amelyeknél egyértelműen látszik a cellahozammérés adta többlet, mondjuk egy index térképhez képest?
„Mi eléggé ismertük a legjobb elérhető megoldásokat korábban is. Az IKR-en kívül más neves nemzetközi szolgáltatóét is. Az rögtön világos volt, hogy a Cosima cellahozamtérképei egyrészt szépen mutatták a tábláink hozamait akkor is, amikor az egyszerre arató kombájnokat nem tudtuk teljesen szinkronizálni. De ez csak a hozammérés. Az győzött meg minket igazán, amikor egy nagyon rossz adottságú táblánk teljesítményrészeit – zónáit – nagyon jól, a tapasztalatainknál részletesebben bemutatták, és főleg akkor, amikor ezen a gyenge táblán együttesen sokkal jobb eredményt értünk el, mint bármikor! Mi is hozzáadtuk a helyismeretünket, szaktudásunkat, termesztési, technológiai tapasztalatunkat, és így hárman az IKR-rel meglepően jó hektáronkénti jövedelmet tudtunk az addig inkább veszteséges táblában elérni. Ehhez minden lépést minőségileg kellett megoldani: a zónák kijelölését, a hozamképességeiknek megfelelő szaktanácsot, a megfelelő folyékony tápanyagot, differenciált mennyiségeiket és a tervet követő pontos kijuttatást is. Azt is láttuk, hogy forintban miben különböznek a tábla zónái egymástól, és pontosan értjük az eltérések okát is. Csak ezelőtt a mértékét nem tudtuk ennyire részletesen, térben meghatározni. Pont a hozam mérésének bizonytalanságai miatt. Az eddig megismert műholdas indexek meg erre alkalmatlanok.”
„Nem kell a zónákon változtatni, és ez nemcsak időt takarít meg. Talán pont azért lényeges, hogy az előző években már megtapasztalt, kimért hozamok elemzésével állították be a zónák tervezhető hozamát. Igen, azóta mintegy 4000 ha-t zónázunk, eszerint és tervezzük a kört bővíteni.”
„Két területen is. A különböző kukoricahibridek tőszámtervezésénél és a hibridek teljesítményének, a területeinkre alkalmasságuk pontosabb, a mi tábláink térben változó képességei közötti összetett minősítésében. Fontos nekünk, hogy gyorsan kapjunk gyakorlati tapasztalatot a hibridek teljesítményére, és minél részletesebben a nagy területeinken. Nincs időnk és pénzünk az éveken át történő ennél lassúbb kísérletezésre. Örülünk ennek a lépésgyorsításnak, és az ennek köszönhető megtakarításoknak.”
Szerző: Dr. Pecze Zsuzsanna