A precíziós gazdálkodás kapcsán még mindig sokan tele vannak bizonytalansággal és kérdésekkel.
Az IKR Agrár Kft-nél célunk, hogy konkrét megoldást nyújtsunk a bizalmukkal megtisztelő partnereinknek.
Teljeskörű szolgáltatást nyújtunk, így nem várunk el térinformatikai ismereteket a gazdálkodóktól. Nem várjuk el, hogy saját maguk rajzolják meg a heterogénnek vélt tábláik határait, azt sem várjuk el, hogy kijuttatási terveket készítsenek.
Elkészítjük a zónákat, melyeket olyan egységeknek tekintünk, olyan részterületekként kezelünk, ahol a morfológiai (domborzat, erózió) és a hozam-eredmények évekig azonosak, meghatározottak.
Az általunk kínált szolgáltatásban pont az a nagyszerű, hogy zónáink évekig szolgálják megrendelőinket.
Természetesen a zónák mért, rögzített stabil teljesítménye mellett az okok és a korlátok feloldását, javítását a részletes talaj- és talajtani vizsgálattal, megfigyeléssel is kiegészítjük, az egész információ-rendszert így tesszük teljessé. Fontos, nélkülözhetetlen a gazdálkodó tapasztalatainak integrálása a termesztési döntésekbe. Ezeket a gazdák véleményét kikérve sokféle módon támogatva visszük a tőszámszabályozásba és a tápanyag- visszapótlásba.
Digitalizáció a mezőgazdaságban, az Internet, a felhőalkalmazások, a GNSS, a drónok, a precíziós gazdálkodási lehetőségek mind olyan elemek, amelyek támogatják a hatékony gazdálkodást. Ezt régóta szem előtt tartja az IKR Agrár Kft. Ezért kezdett bele 15 évvel ezelőtt a gazdákat támogató talajinformációs rendszer fejlesztésébe, és most a rendszer teljes újragondolása után, annak komplexebb támogatást nyújtó, integrált és felhő alapú új verzióját hozta létre informatikai, geoinformatikai és távérzékelési cégek bevonásával.
Az új rendszer webes és felhő alapú, használható asztali számítógépen, mobiltelefonon és táblagépen is. A rendszer ügyfél regisztráció után vehető igénybe. Első lépésként az alapadatok megadása után a gazda tábláit kell feltölteni vagy megrajzolni, majd a táblák részletes leíró adatait kitölteni, táblánként az igényelt szolgáltatásokat kiválasztani.
Komplexitásunk részeként vállaljuk a művelt táblák felmérését is, amelyre több megoldást is kínálunk: táblahatárok GNSS alapú centiméter pontos felmérését, drón segítségével ortofotó készítését és táblák pár centiméter pontosságú létrehozását, valamint 40 cm-es felbontású ortofotóról való átrajzolását. Mindhárom megoldáshoz más-más pontosság tartozik. A kész táblakontúrok fogják képezni a jövőben a precíziós műveléshez a táblahatárokat, melyek átolvashatóak az erőgépek fedélzeti számítógépébe is.
Amennyiben a gazdálkodó már folytat precíziós gazdálkodást valamilyen formában és rendelkezik a kombájnok vagy erőgépek fedélzeti számítógépe által gyűjtött táblahatárokkal, azokat is fel tudja tölteni rendszerünkbe.
A webes rendszer számos háttértérképet és szerkesztőeszközt kínál a táblahatárok módosítására, új táblák létrehozására.
A precíziós gazdálkodás elengedhetetlen része az elmúlt időszak konkrét, számszerű hozamadatainak ismerete táblán belül. Minden határt járó, alapos, a területét ismerő gazda meg tudja jelölni tábláinak lényegileg eltérő foltjait. Egy pontosan kalibrált hozammérős kombájn adatainak birtokában ezen foltok teljesítményét évente térképileg rögzíteni is tudja. Az IKR Agrár Kft. által kínált egyedi hozammérési módszerrel több évre visszamenőleg, a magágy előkészítéstől a betakarításig terjedő időszak műholdas felvételeit használjuk fel és állítunk elő hozamtérképeket. Világon a módszer egyedisége, hogy a bemenő adatokból kalibrált, abszolút hozamértéket ad t/ha-ban.
A digitális táblahatár elkészítése után a következő lépés a zónák kialakítása, mely történhet szisztematikus módon, háló létrehozásával, vagy korábbi évek hozamtérképe alapján kezelési zónák létrehozásával. A rendelkezésre álló pontos hozamtérképek megléte nem elégséges a zónák kialakításához. A menedzsment zónák lehatárolásában a korábbi évek hozamtérképei mellett még egyéb hozamot meghatározó tényezőket is figyelembe veszünk.
Természetesen ezen műveletek mindegyike magas szintű, kipróbált, a termelésben bizonyított szolgáltatásunk részét képezi.
Mind a műholdas, mind a kombájnos jól kalibrált hozamtérképeket fel tudjuk használni nem csak a zónák kialakításánál, a talajmintavétel megtervezésénél és a szaktanácsadásnál de a teljes folyamat eredményességét is alátámasztó zóna szintű jövedelemkimutatásoknál is.
Az előállított tervek térkép és geoinformatikai adatformátumokban is letölthetők további felhasználásra.
A rendszer működését úgy terveztük, hogy a feltöltött táblák és kapcsolódó szolgáltatások évről-évre segítsék a felhasználók munkáját, az adatbázisban tárolt helyspecifikus információk alapján évente elkészíthetők a kívánt kijuttatási tervek. Szükség esetén a táblahatárok módosíthatók, táblák megoszthatók, a meglévő zónakiosztás ennek megfelelően aktualizálható.
A folyamat és szolgáltatás sikerességét alapvetően meghatározza a Zónainfó felületére történő belépés utáni időben gyors és nagyon pontos adatfelvitel.
A táblák korábbi átlaghozamának ismeretében készítjük el minimum 3 évre visszamenőleg a műholdas hozamtérképeket, melyek megfelelnek egy jól kalibrált kombájn által készített hozamtérképnek. Ezeket a térképeket és több más tényezőt figyelembe véve állítjuk elő a menedzsmentzónákat. A zónák, ismerve azok tervezhető termésszintjét, több éven keresztül fogják képezni a szaktanácsadás alapját. Így egyértelmű, hogy indokolatlan évente zónázni. Ez nagyon nagy jelentőséggel bír, hiszen nem kell minden egyes évben az idővel harcolni.
A pontos, értékelhető és használható műholdas hozamtérképek előállításának egyik feltétele például az adott évben a tábla határának, digitális körvonalának térinformatikai illeszkedése a tábla valódi termesztési határához nagy pontossággal.
Másik kritérium a korábbi évek átlagos hozamadatainak pontos megadása táblánként. Emellett a Zónainfó adatbekérő felületén meg kell adni a vetés és betakarítás idejét is.
Felhívjuk a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatását” elnyerő gazdálkodóink figyelmét, hogy nyertes pályázat esetén mihamarabb vegyék fel velünk a kapcsolatot és töltsék fel a sikeres és időben történő precíziós szolgáltatás megvalósításához szükséges adatokat!
Összességében a Zónainfó egy könnyen, akár okostelefonról is elérhető térképes szaktanácsadó rendszer, nem igényli térinformatikai szoftverek telepítését, betanulását, működtetését. Az IKR Agrár Kft. magyar fejlesztésű felhő alapú térinformatikai és szaktanácsadó rendszere hatékonyan ki tudja szolgálni a gazdák által igényelt precíziós mezőgazdálkodási feladatokat.
Szerző: Dr. Pecze Zsuzsanna (IKR Agrár Kft.)