A drámai 2022-es aszály következményeit látva a termelők ösztönösen takarékoskodásba kezdtek, azonban az igazság, hogy a helyes agrotechnikai döntés most ellentétes a megérzésekkel! Az elhagyott alapműtrágyázás ugyanis a sokszor láthatatlan hiánytüneteken keresztül semmi máshoz nem vezethet, mint újabb veszteséges évhez az elkerülhetetlen terméscsökkenés miatt – még jó évjáratban is. Megoldás? Az olyan szakértők szerint, mint Fáy András, az IKR Agrár Kft. műtrágyaüzletágának vezetője, a termelőknek reálisan kell tekintenie a jobb technológiával, prémium tápelem-összetétellel megalkotott műtrágyákra: ezek a tápanyagok befektetést jelentenek a jövőbe, amivel megtörhető a negatív spirál az agráriumban.
Az agrárszakember hangsúlyozza, ezt nem a műtrágyakereskedelmi érdekeltség mondatja vele, hanem a tapasztalat. Habár a növénytermesztés eredménye nem is kizárólag a kijuttatott tápanyagok mennyiségétől és minőségétől függ, azok vízválasztó jelentőségűek a termés szempontjából. Különös tekintettel a starter műtrágyákra! Az extrém világban ezek oksági alapon kiválasztott és a gyökérzónában ultra lokalizált módon hasznosuló hatóanyagai ugyanis közel megduplázott hatékonysággal gyorsítják a kezdeti fejlődést.
„Az aszállyal szemben csak az optimálisan táplált, jól kondicionált állományoknak van esélye. Épp ezért kérjük a partnereket, ne hagyják el az alap- és starter műtrágyázást, enélkül ugyanis nincs védőháló a termésnek” – emlékeztet az IKR Agrár Kft. szakértője.
A gyorsabb tápanyagfelvételt segítő nagyobb gyökértömeg, az aszálynak jobban ellenálló vastagabb szárak, nagyobb levélzet, jobb vízháztartás. Az a lista, amin minél gyorsabban halad végig az állomány annál tovább képes dacolni a környezeti stresszekkel. A szomorú igazság, hogy ez pontosan ugyanaz, amiről a gazdák lemondanak, ha nem juttatnak ki friss káliumot és foszfort a földekre!
„A foszfor a növények energiaháztartásában alapvető szereppel bír, befolyásolja a gyökérzet fejlődését, hiánya bár pótolható, a kezdeti fejlődést megállíthatja. Mire a kukorica estében a kisebb növények, vékony, elszíneződött szélű levelek miatt felfedezzük, már könnyedén elveszíthettük azokat az értékes heteket, amivel a csapadékhiány még áthidalható lett volna a térségünkben. Azt is fontos szem előtt tartani, hogy ha még túl is éli az állomány a hiányt, az végül kisebb csövekhez, így terméscsökkenéshez vezethet a betakarítás idejére. A káliumhiány még kritikusabb, hiszen ez egy láthatatlan éhség a növényen belül. Sokszor még a bokrosodás idején sem lehet felismerni. A nyomában járó elégtelen szárképződés, sárgulás ráadásul visszafordíthatatlan, így a megelőzésre kell helyezni a hangsúlyt. Sosem szabad felejtenünk a Liebig-elvet, miszerint a termést mindig a növény igényeihez mérten legkisebb arányban elérhető tápelem fogja vissza. Kiélezett gazdasági környezetben ne kockáztassunk!”.
A starter műtrágyák előnyeit nem kell hosszasan bemutatni a termelőknek: a közvetlenül a gyökérzónába kijuttatott tápelemek azonnal elérhetőek a növényeknek, így alacsonyabb dózis is magasabb hatásfokkal segíti a kezdeti növekedést. Érdemes komplex összetételű, mezo- és mikroelem-kiegészítéssel ellátott starterek közül választani, hiszen így a növények a tápelemek egymást erősítő hatását is kiaknázhatják. A magnézium javítja a fotoszintetikus reakciókat, olyan "üzemanyagként" viselkedik, amivel a növény gyorsabban képes beépíteni más tápelemeket, köztük az elengedhetetlen nitrogént is.
A kalcium hasonlóan nemcsak a sejtfalszilárdságot növeli, de elősegíti a további tápelemek növényen belüli szállítását is. A kén hasonlóképpen fontos a listánkon: egyrészt javítja a nitrogénfelvételt, míg gyakorlatilag minden kultúrában javítja a beltartalmi mutatókat (javuló olajtartalom, javuló sikértartalom például). Fontos még, hogy hiányában a nitrát nem tud a növényeken belül ammóniummá alakulni, így elmaradt pótlásával gyakorlatilag blokkoljuk a növények fejlődését.
„Nem véletlen, hogy az IKR Agrár tavaszra ajánlott startereiben mindezek a tápelemek helyet kaptak, a vetéssel egy menetben történő kijuttatással ráadásul olyan formában, ahol az elillanás és kimosódás veszélye is alacsonyabb” – emeli ki Fáy András. Ezekkel folytatjuk!
Pontosan annyit és azokból a tápelemekből, amit a kukorica igényel a nagy terméshez. A Corn Starter Plus kukorica starter műtrágyát pontosan ebben a szellemben alkották meg. A 15% nitrogén-, 20% foszfor-, 10% káliumtartalom mellett jelentős kén- és kalciumkiegészítéssel hozzáadott cinkkel és bórral készülő tápanyag nem véletlenül vált alapvető technológiává a termelők körében.
Az NPK műtrágya 15-20-10-es összetétele ideális a fiatal kukoricanövényeknek, a hatóanyagok pedig kiváló minőséggel, legalább 95%-os vízoldhatósággal biztosítanak nagyjából 2-3 hetes előnyt a fejlődésben. A Corn Starter Plus starter műtrágyával az azonnali és a rövid távú nitrogénhatás is adott, hiszen a starter azt ammónium és nitrát formában is tartalmazza. A kijuttatást követően látványos FRISS FOSZFORHATÁST láthatunk a kukoricanövényeken, amit az ideális ammónium-foszfát forma tesz lehetővé. A benne található bór kedvezően befolyásolja a megtermékenyülési folyamatokat, míg a cinkből a magyar piacon kimagasló arányban, 1%-ot találunk az NPK starter műtrágyában.
Az IKR HELIAktiv napraforgó starter műtrágyája érti az olajosnövények igényeit. Az összetételből kimaradt a cink, viszont 9 további tápelemével lefed mindent, amire a gyors fejlődéshez és az optimális termésképzéshez a napraforgónak szüksége van. Az összetétel gerincét a kétféle nitrogénforma, a kiváló minőségű foszfor és az olajszintézist támogató kén adják, de olyan mezoelemek sem hiányoznak, mint a bór, míg a mikroelemek között ott van például a vas vagy a mangán is. Mindez kiváló energiaszinten tartja a növényt, támogatja a növényi immunfolyamatokat is. A végeredmény? Telt tányérok, nagy szemek, kifogástalan olajtartalom.
Mindkét melegen granulált starter elérhető kisgazdaságokban használható 25 kg-os PE zsákos valamint a nagyüzemi igényekhez ideális 500 kg-os big-bag zsákokban.
Csúcstermés reális ráfordítással? Válassza az IKR Agrár starter műtrágyákat! Személyre szabott ajánlatokért forduljon az IKR Agrár területileg illetékes értékesítőihez: www.ikragrar.hu/kapcsolat