Erősödő piaci verseny idején, amikor a növénytermesztés költségeinek akár 30-40%-át is kiteheti a tápanyag-visszapótlás, húsba vágó kérdés, hogy ezt tudományos alapon vagy rutinként végezzük- e. Az eredményesség javítására kínálkozik a ma már legfontosabb trendként jelentkező precíziós gazdálkodás, amelynek lényege, hogy a táblák eltérő adottságú foltjait eltérő módon kezeljük. Nem szabad azonban szem elől téveszteni, hogy ennek alapja a célirányos és objektív adatgyűjtés, majd abból az információk kinyerése és értelmezése. Az objektív adatgyűjtés egyik meghatározó eleme a jól végzett talajmintázás, mert alapvetően erre épül a tápanyag- visszapótlási szaktanácsadás.
Amennyiben az nem pontos, az eljárás nem megbízható vagy nem megismételhető, akkor hektáronkénti több tízezer forint kárról vagy épp elmaradt haszonról beszélhetünk. Mi alapján döntsünk, miben nyújt egyedi megoldásokat az IKR Agrár rendszere és mi köze ehhez a műholdas technológiának?
A precíziós gazdálkodás alapvetése, hogy reálisan közelíti meg a táblák művelésének feladatait, ennek segítségével maximalizálja az elérhető hozamot, teszi nyereségesebbé a gazdálkodást. A reális megközelítés pontosabban azt takarja, hogy figyelembe vesszük, hogy egy tábla egyes részterületei a talaj fizikai és kémiai tulajdonságai eltérhetnek. Ennek tudatában határozzuk meg a kijuttatásra kerülő inputanyag mennyiségét, féleségét, kijuttatás időpontját stb., ezzel optimalizálva a hozamot és az eredményt. Ehhez kulcskérdés, hogy a tábla hasonlóan teljesítő részeit – amiket nevezhetünk foltoknak vagy zónáknak is – helyes módszertant követve jelöljük ki, onnét szakmai alapon, megbízható partnerrel végeztessük el a mintavételezés munkáit. Ugyanis ennek adatain és azok értelmezésén áll vagy bukik később az egész gazdálkodási folyamat sikeressége. Hiába tudjuk ugyanis az elvet, miszerint egy jobb adottságú zónára, amely magasabb hozamra képes, célszerű több műtrágyát kiszórni, növelni a tőszámot, míg a gyengébb adottságú zónákban ennek fordítottjaként csökkenteni az input anyag mennyiségét, ha ezeket pontatlan adatokra építve, rosszul jelöltük ki.
A sikeres mintavételhez, adatelemzéshez, az arra épülő szaktanácsadáshoz olyan partnerre van szüksége a termelőnek, aki tudja, hogyan kell hatékonyan, visszakövethetően, megismételhetően, pontosan dolgozni. Előnyt jelent az a termelő számára, ha a szolgáltató az adatokat egy modern, a munkavégzéshez nélkülözhetetlen online térinformatikai rendszerben tartja nyilván. Tudja, miként kell az adatokat úgy átadni egy gazdának, hogy az hasznosuljon, ne süllyedjen el a „fiókban” az értelmezési nehézségek miatt. Illetve képes legyen a szaktanácsadás eredményességének mérésére. Mindez benne van az IKR Agrár precíziós talajmintavétel és szaktanácsadói szolgáltatásában.
A precíziós gazdálkodáshoz nélkülözhetetlen géppark felépítésének kiadásai után csábítónak tűnhet spórolni a talajmintavétel kiadásain, azonban jobb tisztában lennünk azzal, hogy mit kockáztatunk egy olcsóbb, megbízhatatlan megoldással. Az egyszerűség végett vegyünk 1 hektár homogén, kukoricával borított területet: ha csak 1 tonnával is felülbecsüljük a várható hozamot, akkor máris ennyivel több tápanyagot juttattunk ki feleslegesen, ami egy hektáron megközelítőleg 10 000 Ft mínuszt jelent. Ugyanígy, ha alábecsüljük az adott zóna képességeit, mondjuk, 1-2 tonnával kevesebb termésre kalibráljuk a kijuttatandó anyagokat, akkor akár több tízezer forint elmaradt bevételről beszélünk ugyanott. Természetesen az eredményeket ebben az esetben még számtalan tényező módosíthatja a tőszámon és a kijuttatott tápanyag mennyiségén túl, de a lehetséges hibák súlyát jól érzékeltetik megközelítőleg a számok.
Egy megbízható talajmintavétel árának tartalmaznia kell a mintavétel tervezésének, szigorú nyomon követésének, iktatásának költségeit, a megfelelő technológiát, amivel a mintavétel útvonalát kijelölik, a GPS technológiát, amit követve ez a földeken precízen megvalósul, majd magát a mintavételt és a talajvizsgálati eredmények is. Majd ezt követően olyan információértékkel kell bírnia a rendelkezésünkre bocsájtott eredményeknek, amelyek képesek 5 éven át eredményesebbé tenni az adott területen a gazdálkodásunkat. A piacon található gyanúsan olcsó szolgáltatásokat fenntartásokkal kell kezelni, hiszen a legolcsóbb, hektáronkénti 1000-1500 Ft-os szolgáltatásokra pillantva érdemes feltennünk a kérdést: biztosan azt a szolgáltatást kapjuk ilyen kulcsfontosságú területen, amiről a fentiekben szó volt?
Tekintsük ezt a szolgáltatást is annak ami: szakmai döntésünk egyik legfontosabb megalapozójának!
Egy másik kardinális kérdés a talajminta-vevő és szaktanácsadó partnerek kiválasztásakor, hogy mennyire megbízható módszerrel végzik a mintavételre alapozott kezelési egységek kijelölését. Mára elérhetővé vált olyan műholdfelvételek sorozatán alapuló technológia, amely cellánként képes valós hozammérésekre. Az IKR Agrár szolgáltatásának ez a megoldás jelenti az alapját, amivel azoknak is kézzelfoghatóvá válik az eredményesség, akik nem rendelkeznek kalibrált hozammérős kombájnokkal, vagy épp most kezdtek bele a precíziós gazdálkodásba, így nincs elegendő (több évre visszamenő hozamadatuk) előzetes adatuk a munkához.
Aki szeretné megőrizni a versenyképességét az aktuális piaci viszonyok között gazdálkodóként, azoknak mindenképp.
Ma már túl felelőtlen az a gazda, aki talajmintát azért vetet, mert kötelező. Az a gazda, aki nem látja be a pontos mintavételben rejlő lehetőségeket, nem a szakmaiság okán táplálja a növényeit ebben kifeszített közgazdasági környezetben, ahol a versenytársak – Oroszország, Ukrajna – egyre erősödnek export terén, versenyhátránynak teszi ki magát. Ingadozó, közepes terményárak, növekvő túlkínálat közepette csak az a gazda tud majd talpon maradni, aki ésszerűen, szakszerűen használja fel a rendelkezésre álló erőforrásokat. Szakmai alapú munka nélkül az átlag alatti adottságú területen gazdálkodók jelentős része 10 éven belül ellehetetlenül. El kell fogadni, a szakmaiság mára olyan elvárássá vált, amelyet nem lehet kikerülni.
Az IKR Agrár precíziós talajminta-vételi és szaktanácsadói szolgáltatását az teszi egyedülállóvá, hogy minden fenti elvárást teljesít, minden problémapontot kiküszöböl. Hazai viszonylatban egyedülálló online elérhető térinformatikai rendszerben, a TALAJINFO-ban egyesülnek a cellákra bontott hozam- és tápanyag ellátottsági adatok, nyomon követhetővé válik a mintavétel ideje, a mintavételezés során bejárt útvonal. Az IKR Agrár több, mint 10 éves tapasztalata garantálja a jól szervezett, megfelelő időben végzett talajminta-vételt. Hozamtérképek, műholdas cellahozam térképek alapján történő kezelési egységek, zónák kijelölésében, differenciált műtrágya kijuttatási térképek és differenciált tőszámtervek készítésében segíti a gazdálkodók munkáját.
A precíziós szolgáltatás árából az IKR Agrár kedvezményt biztosít az inputanyagot vásárló partnereinek, így érdemes hosszú távú együttműködésben gondolkozni ezen a téren is.
Dr. Pecze Zsuzsanna (IKR Agrár Kft.)