Elérkezett az idő, amikor számot kell adnunk az őszi vetésű kísérleteink eredményeiről, és azzal összefüggésben a termesztési szezon klimatikus és gazdasági viszonyairól.
Szinte már elcsépelt sallangnak tűnik az az állítás, hogy az elmúlt év egy különleges évjárat volt, hiszen minden évben ezzel kezdjük a beszámolónkat. De ennyire igaz talán még sosem volt, főleg, ha a gazdasági környezet változásait tekintjük. A legnagyobb „rendbontó” idén a termelői árak alakulásában keresendő, ami alaposan felforgatta, felborította a termelők hangulatát, gazdasági helyzetét, megélhetését. Óriási ingadozás zajlott le ugyanis a repce és a búza tonnánkénti árában, ami 2022-ben soha nem látott magasságokba emelkedett, és elérte a 180-190 ezer illetve a 135-140 ezer forintot, 2023 tavaszára, nyarára viszont a termelői árak folyamatosan lefelé tartottak, míg elérték repcében a mostani 120-130 ezer körüli, illetve búzában a 65-66 ezer Ft-os árakat. Az okok közül elsődlegesen az orosz-ukrán háborút, és az annak következtében beindult ukrán importot kell említenünk, mert a hagyományos piacainkra (Olaszországba, Spanyolországba, Romániába, Lengyelországba) is ők szállítottak. Az exportra szánt termék jó része a raktárakban maradt, ami most az új termés raktározását nehezíti meg. A másik nehezítő tényező a termelés input árainak szinten maradása, vagyis azok egyáltalán nem, vagy nem olyan mértékben csökkentek, mint a terményárak. Könnyen belátható, hogy a kettő különbözetéből adódó különbség idén még a vártnál jobb termések esetén is csak igen kevés jövedelmet, ha nem veszteséget okozott. Érthető a Gazdák elégedetlensége és csalódottsága még akkor is, ha az idei terméseredmények sok esetben messze jobbak lettek a tavalyinál.
A kedvező termésszint alakulását mindkét növény esetében az időjárás támogató hatása segítette. A vetések állapota általában mindvégig ígéretes képet mutatott a tenyészidő folyamán. A tavalyi aszály miatti korai aratás megkönnyítette az őszi munkálatokat, a talajok előkészítése és a vetés is jó időben befejeződött a szántóföldeken, s bár az őszi csapadék nem volt túl jelentős, a talajok legfelső rétegeinek feltöltésére elegendő volt, így a vetések nagyon szépen kikeltek. A repceállományok a tél végén a búza állományokhoz hasonlóan nagyon ígéretes képet mutattak, és a hivatalos jelentések szerint a vetések 75%-a kapott jó minősítést, további 15% pedig közepeset. A január kellőképpen csapadékos volt országszerte, ugyanakkor a február és a március szárazabb volt a sokévinél és a kívánatosnál. De az áprilisi, majd később a májusi, és júniusi csapadékok újra lendületbe hozták a fejlődést, így a terméskilátások még ígéretesebbek voltak, mint amit korábban reméltünk. Talán az egyetlen hátrány kórtani szempontból érvényesült, mert a több csapadék miatt már kora tavasszal is jóval több gombabetegség (elsősorban szeptóriás levélfoltosság) lépett fel, majd a kiadós április végi, május közepi csapadékok – a megszokottnál hűvösebb hőmérsékleteken a lisztharmat és a sárgarozsda terjedésének kedvezett, több helyen elérve járványszintű alakulását.
Jól megfigyelhető volt az egyes fajták érzékenysége közötti különbség. Idén viszont a vetésfehérítők a hűvösebb időben csak később kezdtek károsítani. A júniusi szinte folyamatos esőzések pedig egy nagyobb mértékű kalászfuzárium fertőzést indukáltak, ezért az ellene való védekezés szinte kihagyhatatlan volt.
Repcében a viszonylag hűvös tavasz nem kedvezett a rovarok túlzott elszaporodásának, de azért 2-3-szori védekezésre szükség volt ahhoz, hogy a virágokat illetve később a termést megvédjék a nagyobb károktól. A megszokottnál mintegy 10 nappal később, már júliusban kezdődő betakarítási időszak nem volt zavartalan, mert a több szakaszban leeső jelentősnek mondható csapadék, illetve helyenként az erős széllökésekkel, jégesővel járó zivatarok egyrészt késleltették a betakarításokat, másrészt a megdőlések miatti szemveszteség valamint a minőségromlás komoly károkat okozott. Így a learatott termések végül is elsősorban a búzatermelőknél némi csalódást okoztak, mert szinte mindenhol többet mutatott a búza, mint amennyi végül is realizálódott.
A repce 2022 őszén elvetett termőterülete csak 180 ezer hektár körül alakult, mivel a termelési kedv az előző aszályos év miatt eléggé megcsappant. A sors fintora, hogy éppen ezt az évet könyvelhetjük el egy igazi sikeres repcetermesztő évnek, hiszen az országos termésátlag 3,1 t/ha lett, és sok helyen takarítottak be 4,5-5 tonnás terméseket üzemi méretekben is.
Az őszi búza termőterülete a tavalyi „történelmi” aszálykárt szenvedő kukorica kárára 1 milló hektár fölé emelkedett, pontosan 1 millió 20 ezer ha-ra, ami 70 ezer hektárral nagyobb az előző évinél. A legfrissebb információk szerint búzából 5,6 t/ha lett az országos átlag, ami megfelel az előzetes becsléseknek.
A fajtaválaszték repcében is, búzában is nagyon gazdag. A NÉBIH adatai szerint az államilag minősített repcehibridek száma 194, az EU-listáról pedig még elérhető további 1829. Őszi búzában 174 fajta közül választhat a magyar termelő, és ehhez jön még az EU-listáról elérhető 3305 fajta. Szakember legyen a talpán, aki ennyi fajta közül ki tudja választani a termelési feltételeinek és céljainak megfelelő genotípust. Az évről évre megszervezett és elvetett fajtakísérleteink célja éppen az, hogy betekintést kapjunk és ezt továbbadjuk búza- és repcetermesztő partnereinknek a jelenlegi fajtakínálatról. Fontos ez azért, hogy megismerhessük a jelenlegi fajtakínálatot, és megismerve az egyes fajták előnyeit, segítséget tudjunk nyújtani a fajták kiválasztásához. Mindenképpen olyan fajtát kell választani, amit ismerünk, aminek valós eredményeiről meggyőződhettünk, nem pedig olyant, amit csak a kereskedő ajánl. Manapság, az egyre inkább intenzívebbé, igényesebbé váló termesztés során a fajták (a genetika) szerepe felértékelődik. Míg extenzív feltételek között a fajta csak mintegy 5%-kal befolyásolja a termesztés eredményességét, addig a kutatási adatok szerint intenzív technológia esetén ez az arány akár 20%-nyi is lehet. Érdemes tehát a termesztési céljainknak legmegfelelőbbet választani!
2022 őszén repcében 5 kísérlet került elvetésre. Ezekben a kísérletekben egységesen 12 nemesítőház 32 hibridjét vizsgáltuk Bácsán, Pécs-Reménypusztán, Szihalomban, Szirmabesenyőn és Szeremlén, amiből 11 teljesen új volt, azaz idén teszteltük először.
Idei búzakísérleti hálózatunkban 7 helyen, azaz 7 kísérletben: Bácsán, Reménypusztán, Hobolban, Szihalomban, Végegyházán, Debrecenben és Hajdúböszörményben ismerkedhettünk a legjelentősebb nemesítő intézetek legígéretesebb fajtáival. Ezekben a kísérletekben ugyanazt a 39 fajtát vetettük el, melyek 13 nemesítőtől származtak. Az előrehaladás reményét vetíti előre, hogy ezek egyharmada, konkrétan 15 teljesen új, eddig nem vizsgált fajta volt. Bízunk benne, hogy ezek között is találunk majd a már ismerteknél jobbakat. Fajtakísérleteink nem titkolt célja azoknak az ígéretes fajtáknak a kiválasztása is, melyet kizárólagos joggal vállalatunk, az IKR Agrár forgalmazhat.
Mielőtt az eredményeket ismertetnénk, hálás köszönetünket fejezzük ki a Házigazdáknak, akik vállalkoztak a kísérletek elvetésére, ápolására, és közreműködtek a bemutatók előkészítésében, lebonyolításában, végül pedig minden személyi és műszaki feltételt biztosítottak a betakarítások elvégzéséhez.
Köszönet a nemesítőknek is, akik évről évre elküldik perspektivikus fajtáikat a megmérettetésre és vállalják a nyílt versenyt.
Mint ahogyan az üzemi termelésben, úgy a kísérletekben is szép eredmények születtek. Az 1. számú grafikonon bemutatjuk a repcekísérletek helyenkénti fő átlag adatait, miszerint a 4 értékelhető kísérlet főátlaga 4,676 t/ha 49,4%-os szárazanyagra vetített olajtartalom mellett, ami 2,306 t/ha olajtermést eredményezett. Ezek az értékek termésben 1,15 tonna/ha, olajtartalomban 1,6%, olajtermésben pedig 624 kg előnyt jelentenek a tavalyi hasonló értékekhez viszonyítva.
A grafikon mutatja, hogy idén a legnagyobb termést Szihalomban mérhettük, 5,424 t/ha átlaggal – ilyen magas érték csak ritkán fordul elő még a kísérletekben is! – de a reménypusztai és a szeremlei átlagok is meghaladták a 4,5 tonnát, és végül a szirmabesenyői átlag is 4 tonna fölött alakult. Ezek a különösen jó eredmények igazolják a kedvező évjárat hatását, ugyanakkor, mint ahogyan az lenni szokott a repcénél, ilyenkor a fajták közötti különbségek szinte teljesen eliminálódnak, elmosódnak. A 2. számú grafikonon bemutatott termésrangsor adatai szerint a legnagyobb (4,973 t/ha) és a legkisebb termés (4,268 t/ha) közötti különbség mindössze 705 kg, ami azt jelenti, hogy átlagosan 22 kg-nyi terméskülönbség van a rangsorba állított hibridek között.
Éppen ezért most rendhagyó módon nem a kísérleti eredményeket elemezzük tovább, hanem áttekintjük az IKR Agrár Kft. repce kínálatában szereplő 3 repcehibrid legjellemzőbb értékeit.
A DUPLO, a Rapool nemesítőház gyors közkedveltséget kivívó középérésű repcéje – az IKR Agrár Kft. elsőszámú kiemelt repceajánlata, mert rendelkezik minden olyan genetikai tulajdonsággal, amellyel megcélozható a legmagasabb termésszint. Kiemelkedő betegség-ellenállósággal bír, mert a legújabban felismert fontos repcebetegséggel, a tarlórépa-sárgaságvírussal szemben is ellenáll az RLM7-es fóma-rezisztenciája mellett. A magasra növő állományok szárszilárdsága és kipergés-ellenállósága jó, rugalmasan betakaríthatók. A DUPLO talán legjellemzőbb tulajdonsága az igen erős őszi fejlődési erély – a legintenzívebb a legújabb hibridek közül! -, ami alkalmassá teszi kései vetésre is. Korai vetése esetén az őszi regulátoros kezelés alkalmazása elengedhetetlen, és akár egy második őszi kezelés is indokolt lehet. A szár és a vezérhajtás oldalirányú fejlődése már ősszel jelentős mértékű. A legtöbb talajtípuson eredményesen termeszthető, akár kötött talajokon is. Meghálálja az intenzív tápanyag-utánpótlást, de közepes technológiai színvonalon is eredményesen termeszthető. Egyik legjobb szárazságtűrésű hibridünk. Ennek bizonyítására bemutatjuk a 3. számú grafikont, amin látható hogy a 2022-es aszályos évben termésben 5,9%, olajtermésben 7,8%, olajtartalomban pedig 2%-kal haladta meg a kísérleti átlagot.
Ebben a 2022. évben az összesített kísérleti adatok alapján a vizsgált 37 hibrid között a 4. legjobb termést érte el, csak kevéssel lemaradva a legerősebb DK és LG hibridektől, amit a 4. számú grafikon bizonyít.
A hibrid erőssége a nagyfokú alkalmazkodóképesség, a termőhelyi és az évjárati stabilitás. Ezt bizonyítja az 5. számú grafikon, melyen jól látszik, hogy a nagy versenytársakéhoz képest a kísérleti helyenkénti termés- szórása határozottan kisebb.
Az idei, 2023-as kedvező évjáratban pedig a legkülönbözőbb kísérleti helyszíneken bizonyította 5 tonna feletti termőképességét a 6. sz. grafikon tanúsága szerint.
2. számú repceajánlatunk az RGT AZURITE, az RAGT középérésű hibridje, melyet 2019/20. évjárat óta megbízható teljesítményű hibridként ajánlunk Partnereinknek.
Nagy (5,5-6 t/ha) termés potenciálú, 47-49% olajtartalmú repce, melyet kiváló fejlődési erély, magas termet, jó szárszilárdság és télállóság, Phomával szembeni quantitatív rezisztencia, és általánosan jó betegség és pergés ellenálló képesség jellemez. Vetésidő intervalluma széles, így augusztus 20. és szeptember 15. között biztonsággal vethető, ajánlott termőtőszáma 35-40 tő/m2. Elsősorban intenzív termesztés-technológiához javasoljuk, mert abban tudja leginkább realizálni kiváló tulajdonságait.
Kísérleti eredményeit tekintve elmondható, hogy a regisztrációs kísérletek 3 éves átlagában 10,7%-kal több termést és 1,2%-kal magasabb olajtartalmat ért el a standard fajták átlagához viszonyítva, és valamennyi ismert és elismert teljesítményű versenytárssal szemben jelentős előnyt szerzett. Az IKR Agrár kísérleteiben a 7. számú grafikon szerint 2020-ban mind a 6 kísérletben következetesen, átlagosan 5,7%-kal múlta felül termésben a kísérleti átlagot.
2021-ben és az aszályos 2022-ben is hozta a rá jellemző 4-4,5 tonnás üzemi terméseit, és az idei kedvező évjáratban is sok helyütt számoltak be üzemi szintű 4,8-5 tonna körüli terméseredményéről. 8. számú grafikon pedig bizonyítja, hogy az ország egyik legnevezetesebb DEMO kísérletében Kiskunlacházán 66 fajta között szerezte meg az 1. helyezést 5,326 t/ha termésével, ami 22%-kal volt jobb a kísérleti átlagnál.
Az IKR Agrár Kft. 3. számú repceajánlata az ES VITO, mely a Lidea Seeds középkései érésű hibridje. Erősségei közé tartozik a nagy és megbízható termés, az ezzel összefüggő kiváló alkalmazkodóképesség, a szárerősség, a kipergés ellenállóság, a magas olaj-és fehérjetartalom, az RLM7 fómarezisztencia és az egyéb betegségekkel szembeni tolerancia, vagyis mindazok a repce szempontjából fontos tulajdonságok, melyek a nagy termést garantálják. A magas, erős szárú, kellőképpen elágazó és gyors őszi fejlődésű hibrid tavasszal kicsit később indul, de virágzása egybeesik a középérésűek virágzásával. Az IKR Agrár kísérleteiben 2020-ban volt módunkban vizsgálni, amikor is nagyon jól mutatkozott be. A 9. számú grafikon szerint az akkori, nem túl kedvező évjáratban az elvetett 6 kísérlet közül 4-ben 3,5 t/ha fölötti termést, 2-ben pedig 4 t/ha fölötti termést hozott. Összesített termésátlaga 3,720 t/ha lett, ami a 34 hibrid és 6 kísérlet adataiból számított kísérleti átlagot termésben + 5,1; olajtermésben + 5,3; míg olajtartalomban + 0,4 relatív százalékkal múlta felül.
Úgy gondoljuk, hogy az IKR Agrár Kft. által kínált, kizárólagos forgalmazási joggal képviselt 2 repcehibridünk: a DUPLO, és az RGT AZURITE valamint az újonnan kínált ES VITO stabil biológiai alapot biztosít egy sikeres repcetermesztéshez.
Idei őszi búza kísérleteink eredményeiről dióhéjban szintén elmondhatjuk, hogy jó évet zártunk, de az üzemi eredményekhez hasonlóan a kísérletekben is volt egy kis csalódás. A betakarítás előtti kép ugyanis több esetben rekordtermésekkel kecsegtetett, de végül is a termésszint nem érte el a 2020-ban és 2021-en mért rekordokat. A 10. számú grafikonon bemutatjuk az értékelhető 6 búzakísérlet fő eredményeit helyszínenként.
Az adatok szerint a kísérletek főátlaga 8,179 t/ha lett 11,4%-os nyersfehérje és 22,2%-os sikértartalom mellett. Ez termésben 1,53 t többletet, viszont fehérjében 3,1; míg sikértartalomban 10,5%-os csökkenést mutat a tavalyi aszályos év átlagadataihoz viszonyítva. Annak mindenesetre örülünk, hogy a termésszint sokkal kiegyenlítettebb, mint a korábbi években, annak viszont nem, hogy a minőségi paraméterek ennyire gyengék lettek. Magyarázható ez az érésidőben lehullott sok csapadékkal, vagy az érés idején történő vihar okozta megdőlésekkel, de a kisebb mértékű tápanyagellátottsággal is. Amíg termésben idén is mértünk néhány fajtánál egy-két 10 tonna feletti értékeket pl. a Providence, a Montecristo, a Palmeo, a Sofru és az Obiwan esetében, addig a legjobb minőséget mutató debreceni kísérletben fordult csak elő több 14-15%-os fehérjeérték, pl. az Mv Felleg, MV Seuso, GK Szereda, Klíma, KWS Flexum, Falado, Pibrac, SU Mendoza Camillus fajtáknál, míg a többi helyeken legfeljebb 9-10-11-12%-os értékeket kaptunk.
Ugyanígy a sikértartalom is csak Debrecenben lett elfogadható a 28,4%-os értékkel, ahol előfordultak malmi I. besoroláshoz szükséges 30-32%-os értékek is, pl. az MV Felleg, az MV Seuso, a GK Szereda, a Montecristo, az Egidius, és a Camillus fajtáknál, viszont a többi helyen még az úgynevezett euro-minőséget jelző 26%-ot sem érték el.
A hektoliter tömeg átlagos értéke is csak 72,3 kg/hl, mely helyszínenként a 68,5 minimumérték (Hobolban) illetve a 74,7 kg/hl maximumérték (Végegyházán) között mozgott. Ebben az értékmérőben is csak néhány esetben kaptunk a javító minőséget jelző 78 kg feletti értéket, pl. az Egidius, a Camillus, a GK Szereda, a Montecristo, a Rubisco, a KWS Criterium, a KWS Ultim, és a Sofru fajtáknál, illetve a malmi I. és II. minőséghez elegendő 76 kg/hl értéket pl. a Complice, a Pibrac és a Passion esetében.
A 11.sz. grafikon talán legbeszédesebb, mert a termésrangsort a fehérjetartalommal együtt mutatja, és igazolja, hogy az IKR Agrár Kft. kizárólagos forgalmazásában lévő 3 fajta, a Pibrac, a Complice és a Rubisco, valamint a cég vetőmag-termeltetésében szereplő további 3 fajta: a Montecristo, a Passion és a Falado valamennyien a termésrangsor első harmadában lévő helyezéseket szerezték meg.
A kizárólagos joggal forgalmazott fajtáinkat már 6. éve vizsgáljuk, így elegendő tapasztalattal rendelkezünk. Valamennyiről elmondható, hogy a csúcskategóriába tartozó korai- középkorai érésű, szilárd szárú, télálló, betegségekkel szemben ellenálló, szárazsághoz és a különböző környezeti feltételekhez jól alkalmazkodó, nagy termés-stabilitású fajták. Ezt bizonyítják 4 éves kísérleti eredményeink, miszerint a Pibrac 4 év és 25 kísérlet átlagában 10%-kal múlta felül az átlagot. Ugyanígy a Complice 9%-os, a Rubisco pedig 7,1%-os többlettermés produkált a kísérleti átlagokhoz képest. Terméspotenciáljuk 11-12 t/ha, melyet több esetben bizonyítottak. Az idei kísérletekben is jól szerepeltek, így a Pibrac a 6 kísérlet átlagában 8,55 t/ha-t ért el, ami 4,6%-kal jobb az átlagnál. maximális termését Reménypusztán mértük, ahol 9,66 tonnát adott. A Complice átlaga 8,6 t/ha lett, amivel 5,2%-kal lett jobb az átlagnál. A Rubisco 6 helyes átlaga 8,49 tonna lett, mely 3,8%-ka múlta felül az átlagot.
A Falado az elmúlt években a legkedveltebb, legkeresettebb külföldi fajta lett, köszönhetően kiemelkedő termőhelyi és évjárati stabilitásának. A 2017 és 2020 közötti 4 éves átlaga alapján az akkori portfoliónk abszolút 1. helyezettje lett. Termése ugyan idén már valamivel elmaradt az azóta bevezetett új generációs fajtákétól, de az átlaga így is 8,391 t/ha lett, ami 102,6%-os teljesítményt jelent az átlaghoz viszonyítva.
Az IKR Agrár kínálatában találjuk a Syngenta egyik újgenerációs nemesítvényét, a Passion-t is, mely már 4. éve bizonyít. Az elmúlt 4 évben sorra a legjobbak között szerepelt, megszerezve a 4.-8. helyezéseket, és még a 2022. aszályos évben is 108,3 relatív %-ot teljesített. 2023-ban az IKR Agrár érdekeltségű fajták között a legjobban teljesített, és a termésrangsor 5. helyén végzett; +7,4%-kal túlteljesítve az átlagot.
Idén először vettük vetőmagelőállító programunkba a Lidea Seeds Montecristo CS nevű korai érésű szálkás búzáját, mert a nagyon száraz 2021/22-es évjáratban termése alapján az összesített kísérleti rangsor 2. helyezettje lett, +10,5%-kal nagyobb terméssel az átlagnál, ami kimagasló szárazságtűrését bizonyítja. Emellett egy nagyon egészséges, klórtoluron rezisztens fajta, ami 2023-ban is megismételte kiváló eredményét, és a termésrangsor 5. helyezettjeként +6,1%-kal múlta felül az átlagot.
A fentebb felsorolt „IKR-es” fajták 2023. évi teljesítményéta 12. számú grafikonon láthatjuk.
Kiemelt őszi búza kínálatunk fajtáinak további erőssége a stabilitás. Évről évre bebizonyosodik, hogy a termőhelyek közti szórás a (leg)kisebb a „mi” fajtáink esetében. Legyen erre bizonyíték a 13. számú grafikon, amin egyértelműen látszik - a Montecristo kivételével - ajánlott búzafajtáink jobb stabilitása.
Összefoglalásként elmondható, hogy az IKR Agrár Kft. őszi búza ajánlatában szereplő fajták versenyképesek a jelenleg elérhető legjobb búzafajtákkal, amit saját többéves kísérleti adatokkal tudunk bizonyítani.
Termőképességük és megbízható malmi minőségük mellett legnagyobb értékük a magasfokú termőhelyi és évjárati stabilitás. S végül az sem utolsó szempont, hogy vetőmagjuk saját, ellenőrzött termeltetésből elérhető a kiválasztott csávázási technológiával. Forduljanak bizalommal a Vetőmagkereskedelmi Igazgatóság munkatársaihoz vagy a területileg illetékes üzletkötő munkatársainkhoz!
dr. Kiss Erzsébet, Rácz Béla és Pálfi Balázs fejlesztők (IKR Agrár Kft.)