Sajnos az utóbbi 3 évtizedben egyre többször kell a gazdatársadalomnak nagy kihívásokkal, kockázatokkal és kudarcokkal szembenéznie. Így volt ez a mögöttünk eltelt évjáratban is, hisz az ország jelentős részén, főleg a keleti megyékben – nemcsak délen, de északon is, súlyos aszály károsította a növényzetet. De a vérbeli Gazda sosem adja föl! Újra készülni kell a következő szezonra, mert legnagyobb kincsünk, a termőföld nem maradhat parlagon, és a termelők elhivatottsága, élete, megélhetése és felelőssége is arra sarkallja, hogy újra bízzon és legjobb tudása és hite szerint újra vessen és termeljen.
Amit az IKR Agrár Kft., mint integrátor segíthet, az a kiváló minőségű inputanyagok biztosítása és a kísérleti alapokon nyugvó szaktanácsadás. Ilyenkor vesszük igazán hasznát a többéves kísérleti adatoknak, mert sorra bebizonyosodik, hogy 1-1 kiemelkedően jó vagy rossz évjárat adataira, tapasztalataira nem szabad alapozni. Kísérleteinkben azért vizsgálunk egy-egy fajtát/hibridet legalább 2-3, de sokszor még több éven át, hogy kiválogathassuk a legnagyobb termőhelyi és évjárati toleranciával, alkalmazkodóképességgel bíró genotípusokat. Kialakult gyakorlat, hogy a kísérletekben jól vizsgázó fajták vetőmagjait mi magunk termeltetjük meg és forgalmazzuk, hogy azok a lehető legjobb minőségben kerülhessenek a Termelők, azaz a Felhasználók birtokába. Az elmúlt 3-6 év kísérleti tapasztalatai alapján így lehettünk jó gazdái néhány kiváló teljesítményű és megbízhatóan termő őszibúza fajtáknak, mint amilyen az Isterra által nemesített Complice, a Syngenta Pibrac, és az RAGT Rubisco nevű fajtája. Az eredményeikről már a tavalyi évben beszámoltunk, és Partnereink maguk is megtapasztalhatták ezek valódi értékeit. Kísérleti értékeléseink szerint ezek 4 éves összesítésben is 8-10%-kal termettek többet a kísérleti átlagnál, és üzemi terméspotenciáljuk meghaladja a 10-11 tonnát hektáronként. Szó esett már az évek óta kínálatunkban lévő, megbízható teljesítményű, malmi minőséget adó Falado-ról (Syngenta), és a Modern-ről (KWS-Bétamag), valamint a termésrekorder Chevignon (Saaten Union) takarmánybúzáról ugyanúgy, mint a híresen jó minőségéről ismert hazai nemesítésű Mv Nádor és Mv Ménrót (Marton Genetics) fajtákról is.
Mostani ismertetőnkben további néhány, kínálatunkban szereplő fajtát szeretnék bemutatni, melyek kísérleti eredményeink és tapasztalataink alapján tovább növelhetik a búzatermesztés biztonságát, mert az elmúlt néhány évben mindig következetesen jól szerepeltek és megbízható termést és minőséget adtak.
A KWS által nemesített, és a Bétamag-Trade Kft. forgalmazásában lévő Stromboli korai, rövid szalmájú, erős szárú, tar kalászú, nagy termőképességű, általában malmi minőségű (12-13%F, 24-26S%, 76-78 hlt, 240-260 esésszám, B2 farinográfos értékkel) búza. Kiválóan bokrosodik, télállósága, stressztűrő képessége nagyon jó, sárga- és levélrozsdával szemben toleráns, a többi levélbetegséggel (lisztharmat, szeptória) és fuzáriummal szemben is ellenálló. Az IKR Agrár kísérleteiben 2019-ben vizsgáltuk először, ahol a 7 kísérlet összesített eredményei alapján a közel 7 tonnás átlagtermést ért el, de legjobb értékei (pl. Szihalomban) már akkor is 9 tonna körül alakultak. Minősége abban az évben kifejezetten jó volt 13-15% nyersfehérje és 27-30 %-os sikértartalmakkal. 2020-ban 7 kísérlet átlagában termése 9,414 t/ha lett, amivel a 44 fajta közül a legnagyobb termést érte el. A 7 helyszín közül 3 helyen 11 t/ha fölötti termést hozott. 2021-ben 6 kísérlet átlagában 8,557 t/ha termést adott, köztük a 3 legjobb eredmény 9,8 és 10,5 tonna körül alakult. Bár az idei évi kilátások nem kifejezetten kecsegtetőek, azaz nem reménykedünk 10 tonnás termésekben, de szemléink alapján idén is ígéretes, szép nagy kalászokat fejlesztő egészséges állományokat mutatott.
Másik új felfedezésünk a Syngenta Passion búzafajtája, mely egyike a Syngenta újgenerációs búzafajtáinak. A Passion egy középkorai, szálkás malmi búza, melyben a nagy és stabil terméspotenciál megbízható malmi minőséggel párosul. Gombabetegségekkel szemben ellenálló, sárgarozsda elleni rezisztenciája kimagasló. Jó télálló, megdőlésre nem hajlamos, klórtoluron rezisztens fajta. Éréscsoportjában a NÉBIH kísérletek 1. helyezettje volt. Az IKR Agrár kísérleteiben 3. éve vizsgáljuk. 2020-ban 7 kísérlet átlagában mért 9,127 t/ha termésével jól mutatkozott be, majd 2021-ben is a legjobbak között végzett. Mindkét évben bizonyította kiemelkedő terméspotenciálját, mert 12-10,5 t/ha maximális terméseket ért el. Idei megfigyeléseink szerint nagyon szép homogén, egészséges állományt nevelt, mely a forró májusi napokon furulyázással reagált a vízhiányra.
A Syngenta további új fajtákkal is jelentkezett az elmúlt 1-2 évben. A kísérleteinkben 2. éve vizsgált SY Exaltation és az első ízben elvetett SY Rocinante is nagyon ígéretes, további figyelmet érdemlő fajták, mert a napjainkban oly fontos N-hasznosításban és szárazságtűrésben mutatnak megkülönböztető értéket.
A Saaten Union Cameleon-ját 2016-ban ismerték el Magyarországon. Nagy teljesítményű, stabil malmi minőséget adó, középkései érésű búza kiváló agronómiai tulajdonságokkal. Fuzáriummal szemben jól, levél- és szárrozsdákkal szemben ellenálló szálkás búza. Szárazsággal szembeni ellenállóképessége kiemelkedő, aminek révén még az ideihez hasonló száraz években is szép nagy kalászokat nevel.
Az IKR Agrár kísérleteiben 2019-től fogva jól vizsgázott, maximális termései rendre 9-10 tonna körül alakultak. 2021-ben Hobolban adta a legjobb, 10,5 tonnás termését. Fehérjetartalma és sikértartalma a termésszinttől függően változó szinteken, de az átlagnál jobbak voltak.
Az Agromag forgalmazásában szereplő hazai nemesítésű Princess nevű fajtára a 2019/20. évjáratban figyeltünk fel, amikor is a vizsgált 40 fajta között a termésrangsorban a 2. helyen végzett. Az ezt megelőző hivatalos regisztrációs kísérletekben és a GOSZ kísérleteiben is mindig dobogós helyezést ért el. A Princess kiemelkedő terméspotenciállal rendelkező, korai kalászolású, középmagas növésű, megfelelő állóképességgel és télállósággal rendelkező tar őszibúza fajta. A betegségek közül a sárga-, vörös-, és szárrozsdával szemben kitűnő ellenállóságot mutat. Kiemelkedő termőképességéhez malmi B1-B2 minőség társul. 2021-ben ugyan a középmezőnyben végzett, de az intenzív helyeken (Bácsán, Hobolban) 10-10,5 t/ha termést adott. Nyersfehérje és sikértartalma jobb volt az átlagnál.
Az őszibúza fajták mellett szólnunk kell az IKR Agrár Kft. őszi árpa kínálatáról is, melynek új tagja a KWS Higgins, melyet kizárólagosan forgalmazunk. A Higgins a KWS világszínvonalú árpa nemesítési programjának legújabb képviselője, melynek termőképessége megelőzi a legkorszerűbb fajtákét, sőt eléri még a hibridekét is. Kiváló minőségű szemtermés, magas hektolitersúly jellemzi. A 6 soros takarmányárpára középkorai kalászhányás, virágzás és érés, és kiváló állóképesség mellett kiegyensúlyozott kórtani tulajdonságok jellemzők, így az árpa sárga mozaikvírusa ellen rezisztens, a szárrozsdával szemben erősen toleráns, a lisztharmatra és az árpa hálózatos levélfoltosságára nem érzékeny.
A fentiekben bemutatott fajták száma a nemesítők áldozatos és eredményes munkája révén természetesen folyamatosan gyarapodik. Mi, az IKR Agár Kft. fejlesztői és értékesítői arra törekszünk, hogy a fejlődést nyomon kövessük, és új ismereteinket megosszuk termelő partnereinkkel. A Vetőmagkereskedelmi Igazgatóság munkatársainak legfontosabb feladata az elkövetkező hetekben-hónapokban az, hogy termelő partnereink vetőmagigényét minden szegmensben a lehető legjobb színvonalon kielégítsék. Kérjük keressék őket bizalommal.
A genetikai háttér mindig is meghatározó tényezője lesz a termesztés sikerének, de mellette a technológia egyéb elemei, a növénytáplálás és a növényvédelem is kulcsfontosságúak. Az IKR Agrár Kft. ezen a téren is az innováció híve és megalapozója, ezt bizonyítják a korszerű összetételű, és kiváló minőségű műtrágyáink, lombtrágyáink és a folyamatos növényvédelmet garantáló „csomagjaink”. Az utóbbi egy-két évben jelentkező társadalmi és gazdasági kihívások új, biológiai eredetű, természetközeli, és egyben a fenntarthatóságot elősegítő mikrobiológiai készítmények vizsgálatára, népszerűsítésére és forgalmazására is késztetnek bennünket. Ezek kipróbálásán, további fejlesztésén folyamatosan dolgozunk.
Úgy gondoljuk, hogy technológiánk egyik igazi erőssége a tápanyag-visszapótlás, vagyis az a műtrágya portfolió, melynek – fejlesztőink és gyártóink sikeres munkájának köszönhetően – birtokában vagyunk. Az őszi starter, és a tavaszi első, a vegetáció megindulásakor esedékes fejtrágyázást ajánlatunk szerint a HUNFERT NPS immunMax-szal javasoljuk elvégezni.
Ebben a 20N-10P2O5-27SO3 összetételű műtrágyában QUICK-N-DUO nitrogént találunk, ami két gyorsan felvehető nitrogén-hatóanyag kombinációját jelenti. Ebben a N és a P aránya a minőségi búzatermesztés számára tartamkísérletben igazoltan optimális, a jelentős mennyiségű kén, kalcium és magnézium pedig a teljes körű növénytáplálást szolgálja.
A második fejtrágyázáshoz a 25N:13SO3 összetételű Stabile NS szabályozott hatású folyékony műtrágyát ajánljuk. Ennek a korszerű, mondhatni „okos” műtrágyának megvan az a sajátossága, hogy a benne lévő nitrogén és kén komponensek eltérő hasznosulási tulajdonságai révén hatóanyagaik a talajban raktárként viselkednek, és a növény igényei szerinti ütemben szolgáltatnak könnyen felvehető tápanyagot a túladagolás, kimosódás veszélye nélkül, egyetlen jól időzített kora tavaszi kezeléssel, elkerülve a többszöri munkaműveletet és taposási kárt.
Az őszi búza termesztésében az egyik fő, eredményességet alapvetően meghatározó elem a növényvédelem, amelynek tervezése és megvalósítása során a kémiai/vegyszeres megoldások mellett minden olyan más termesztéstechnológiai elemet is fel kell használni, ami a károsítók visszaszorítását, illetve a vegyszeres kezelések hatékonyságának növelését eredményezi (integrált növényvédelem).
Egyedfejlődése során a búzát - a vetőmagtól a beérett termésig – különféle kórokozók, elsősorban mikroszkópikus gombák fertőzhetik. Járványos fellépésük tetemes terméskiesést és minőségromlást okoz. A betegségek egy részének fellépésével évről-évre számolni kell, amelyek ellen a védekezés lényegében kötelező jellegű. Ilyenek a vetőmaggal terjedő (üszöggombák, belső fuzárium), illetve csírakorban a talajból fertőző (fuzárium, helmintospórium, alternária stb) kórokozók. Esetükben a leghatékonyabb, bizonyos esetekben egyedüli védekezési lehetőség a vetőmagok csávázása, ami a búza növényvédelmének alapja, és amire minden körülmények között szükség van. Különböző hatóanyagú, egy- és többkomponensű, eltérő árfekvésű készítmények megoldást adnak valamennyi termesztési cél, színvonal számára.
Az IKR Agrár Kft. a két hatóanyagúak közül a Biosild Extra és a Celest Extra, az egykomponensűek közül a Difeno 3 FS csávázószereket ajánlja.
Technológiai ajánlatunkban, újdonságként, mikrobiológiai készítmény is szerepel. Ismert tény, hogy a mennyiségi szemléletű, nagyüzemi növénytermesztésnek, kisebb-nagyobb mértékben, termőtalajaink látják kárát. Sokhelyütt a technológiai egyoldalúság a talajok szerkezetének romlásához, szerves anyag tartalmának csökkenéséhez, mikrobiológiai fajgazdagságának degradálódásához vezetett.
Visszaszorultak a talajélet szempontjából hasznos mikroszervezetek, és felszaporodtak a talajban olyan mikroorganizmusok, amelyek a kultúrnövények szempontjából kedvezőtlenül befolyásolják a talajanyagcserét, vagy egyenesen megfertőzik haszonnövényeinket.
A Trichoderma egy növénybarát mikroszkopikus gomba nemzetség, amely egyszerre több területen és hatásmóddal képes javítani a növények életfeltételein, általános- és növény-egészségügyi állapotán. Többek között a kultúrnövénnyel szimbiózisba lépve felvehetővé teszi a gomba szerves savai által feltárt foszfort. Térparazitaként viselkedve kedvezőtlen mikrokörnyezetet alakít ki a kórokozó gombák, többek között a Fusarium fajok számára, kiszorítva azt a növény közvetlen környezetéből. E mellett un. Indukált Szisztemikus Rezisztenciát (ISR) vált ki, azaz immunizálja a kultúrnövényt, amely ezáltal ellenállóbbá válik mind a károsítókkal (biotikus), mind a környezeti (abiotikus) stressz-hatásokkal szemben.
A hazai talajból izolált Trichoderma asperellum gomba T1 törzsét 10 m/m %-ban tartalmazó mikrobiológiai készítmény – a Hi Spore, amely felhasználható az őszi búza (és egyéb növénykultúra) talajkezelésére 1-2 kg/ha mennyiségben: vetés előtt a talaj felszínére kipermetezve, sekélyen bedolgozva, vagy tenyészidőszak alatt a talaj felszínére kipermetezve.
Ősszel vetés utáni, kelés előtti (preemergens), vagy kelés utáni (posztemergens) gyomirtó kezelésre a flufenacet és diflufenikán hatóanyagokat tartalmazó Forego készítményt javasoljuk, amely a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövények ellen nyújt védelmet. Kijuttatási ideje – posztemergens alkalmazás esetén – a kultúrnövény első levelének megjelenésétől a bokrosodás (2 mellékhajtás) fejlettségéig terjedő időszak. Ezen belül a kezelést a gyomnövények fenológiai állapotához kell igazítani. A kétszikűek szik – 2 leveles állapota között, az egyszikűek – például a nagy széltippan (Apera spica-venti)
1-2 leveles állapotban a legérzékenyebbek a kezelésre.
Tavaszi gyomirtás céljára kínálatunkból a Saracen Max készítményt ajánljuk. Mindkét hatóanyaga (tribenuron-metil és floraszulam) az ALS gátló herbicidek csoportjának képviselői, az aminosav szintézis megzavarása által a magról kelő kétszikű gyomok ellen hatnak. A Saracen Max kijuttatása 0,3 l/ha Superspray hatásfokozó szerrel együtt javasolt. A Superspray használata 10-15 %-kal javítja a gyomirtó szer hatékonyságát.
Az évelő egy- és kétszikű gyomok ellen az elővetemény tarlóján, a gyomok aktív növekedési szakaszában védekezhetünk. E célokra két, glifozát hatóanyagú totális gyomirtó szert, a Nufozat Up-ot és a Machete-t ajánljuk 4,0-6,0 l/ha dózisban.
A betegségek elleni állománykezelésének célja a búza termésképzés szempontjából fontos szerveinek zavartalan asszimilációra képes állapotának fenntartása, illetve magának a szemtermésnek a védelme. A növény zöld részeit veszélyeztető, leggyakrabban előforduló betegségek a gabonalisztharmat, rozsdabetegségek, levélfoltosságok (pirenofóra, szeptória), míg a búzaszemeket közvetlenül a kalászfuzáriózis fenyegeti. Hazai viszonyok között - az esetek többségében - egy jól megválasztott, a kalászhányás kezdete és a virágzás kezdete között végrehajtott egyszeri kezeléssel eredményesek lehetünk. Korai erős gombás fertőzések, virágzás alatti/utáni sűrű csapadék, valamint speciális célú (pl. vetőmag) termesztés esetén kettő-, vagy akár három védekezésre is szükség lehet.
Technológiai ajánlatunkból ki-ki, termesztési körülményeitől és az adott járványhelyzettől függően választhat:
A Cello, Európában az egyik piacvezető „csúcsfungicid”. Hármas hatóanyag-összetételének köszönhetően a legszélsőségesebb járványhelyzetekben is nagy biztonsággal alkalmazható. A két triazol csoportba tartozó hatóanyag (tebukonazol; protiokonazol) mellett spiroxamin-t tartalmaz, amely kimagasló lisztharmat elleni hatásával, valamint a triazolok növénybe jutásának meggyorsításával járul hozzá a készítmény által nyújtott csúcsteljesítményhez.
A Siltra Xpro egy vadonatúj, nagy hatékonyságú és széles hatásspektrumú kalászos gombaölő szer. Két hatóanyaga, a bixafen (SDHI csoport) és a protiokonazol (DMI-hatású szisztemikus triazol) nem érintett az európai hatóanyag-kivonási tervekben. Új formulációs technológiájának (emulzió koncentrátum) köszönhetően, kimagasló esőállósággal rendelkezik: a permetezést követően mindössze 20 perc esőmentesség szükséges a maximális hatékonyság eléréséhez.
Az őszi búza rovarkártevői közül leggyakrabban a talajlakó kártevők (drótféreg, cserebogárpajor), a gabonafutrinka lárvája a ”csócsároló”, a gabonalegyek, a levéltetvek és a vetésfehérítő bogár ellen lehet szükség célzott védekezésre. Azonban mielőtt erre sort kerítünk, figyelembe teendők az alábbiak:
Az állományban történő védekezés lehetőségét erősen behatárolja, hogy a gabonafutrinka és gabonalegyek elleni hatékonysága - e kártevők életmódjából adódóan – erősen korlátozott. Eredményesebb az állománykezelés a vetésfehérítő bogár tekintetében, amely esetében áprilisban a betelepülő bogarak ellen (szegélykezelés is elegendő lehet), valamint mintegy egy hónap elteltével a tömeges lárvakeléskor védekezhetünk. Vetésfehérítő bogár és lárvái, valamint levéltetvek ellen a piretroid-származékok csoportjába tartozó, a rovarok idegrendszerére ható, gyors taglózó, valamint repellens (riasztó) hatással is rendelkező, eszfenvalerát hatóanyagú Wizard készítményt ajánljuk, amely méhkímélő technológiában alkalmazható.
A növénytermesztés sikerességét nagy mértékben próbára teszik a szélsőséges időjárási körülmények. Az utóbbi években a tavaszi hónapok aszályosak, a növényeknek a csapadékban szegény időszakok átvészeléséhez segítségre van szükségük, amelynek a leghatékonyabb lehetősége a lombon keresztüli tápelem pótlás, a lombtrágyázás. A kalászos gabonák esetében minden fenológiai állapothoz a növények igénye szerint összeállított tápelemtartalmú lombtrágya megtalálható a kínálatunkban.
A MIKROKOMPLEX rezet, mangánt, cinket tartalmazó lombtrágya, amelynek kijuttatása ősszel 1-3 leveles állapotban, tavasszal pedig bokrosodás végéig javasolt, dózisa 1-3 liter/ha. A Mikrokomplex esetében a Mn tartalom kiemelendő, ugyanis fontos szerepet játszik a szilárdító elemek képződésében.
A kalászosok intenzív növekedési időszakbában a FERTIGREEN Kombi NPK 7-7-5 terméket ajánljuk, amely a fő tápelemeken kívül (N, P, K, S) mezo- és mikroelemeket is tartalmaz, kijuttatása a szárbaindulás kezdetétől a kalászhányás kezdetéig javasolt 2-4 liter/ha dózis alkalmazásával.
A LOVOSUR terméket kalászhányáskor javasoljuk kijuttatni a kalászvédelemmel egy menetben 2-3 l/ha dózissal. A lombtrágya a nitrogén mellett ként tartalmaz, amely a fehérje beépülést segíti elő, tehát a kalászosok minőségi mutatójánál meghatározó szerepet játszik.
A Mikrokomplex és Fertigreen Kombi termékek IKR Harmónia Búza csomagban is megvásárolhatók, az IKR Harmónia Búza Prémium csomagban az előző két lombtrágya mellett a LOVOSUR termék is megtalálható.
A LOVOSPEED lombtrágya egy nitrogént, ként, magnéziumot és mikroelemeket tartalmazó levéltrágya, amely a növények kezdeti fejlődésétől a virágzás végéig biztonságosan alkalmazható. A gabonafélék 3 leveles állapotától a virágzás végéig felhasználható 12-20 l/ha dózissal számolva. A LOVOSPEED, a cinket és kenet tartalmazó ZINKOSOL Forte termékkel csomagban is megvásárolható, amely IKR Harmónia Gabona Plusz csomag névre hallgat. Kijuttatása a szárbaindulás kezdetén javasolt.
Az egyes kultúrnövények esetében, az intenzív tápanyag felvétel idején érdemes AMALGEROL® ESSENCE-t használni a növények kondíciójának javítására a tápanyag pótlás mellett. A növények termékenységének megőrzésében az AMALGEROL® ESSENCE + LOVOSPEED kombinációval erőteljes tápanyag-kondicionáló hatást tudunk elérni. A csomag alkotórészeinek együttes kijuttatása javasolt kalászosokban a szárbaindulás kezdetén. A dózis AMALGEROL® ESSENCE esetében 2 l/ha, a LOVOSPEED terméknél 15-20 l/ha.
A SPÉCI-RÉZ Plus koncentrált szuszpenziós levéltrágya, amelynek hatékonyságát növeli az emelt nitrogén tartalom. Alkalmazása 1 l/ha dózissal kora tavasszal javasolt a bokrosodás végén, szárbaindulás kezdetén. Hasznosulása a korai tavaszi kijuttatás esetén a legjobb. A megfelelő réz ellátás megakadályozza a levelek idő előtti elöregedését, növeli a termés mennyiségét és minőségét.