+36 (34) 569 024
info@ikragrar.hu
2943 Bábolna IKR Park hrsz. 890
WEBSHOP
Rólunk
Termékeink
GreenFert termékek
Lombtrágyák
Mikrobiológiai készítmények
Műtrágyák
Növényvédő szerek
Vetőmagok
Szolgáltatásaink
Növénybiztosítás
Preciziós gazdálkodás
Technológia fejlesztés
Termelés finanszírozás
Terménykereskedelem
Zónainfó
Blog
Pályázat
Kapcsolat
Cégközpont
Területi elérhetőségek
Kapcsolatfelvétel
Találatok:
Találatok megtekintése “” kifejezésre
Gazdabolt találatok:
Nincs találat
Gazdabolt találatok megtekintése a(z) “” kifejezésre
  • WEBSHOP
  • Rólunk
  • Termékeink
    • GreenFert termékek
    • Lombtrágyák
    • Mikrobiológiai készítmények
    • Műtrágyák
    • Növényvédő szerek
    • Vetőmagok
  • Szolgáltatásaink
    • Növénybiztosítás
    • Preciziós gazdálkodás
    • Technológia fejlesztés
    • Termelés finanszírozás
    • Terménykereskedelem
    • Zónainfó
  • Blog
  • Pályázat
  • Kapcsolat
    • Cégközpont
    • Területi elérhetőségek
    • Kapcsolatfelvétel
Nincs kedvencnek jelölt termék.
Nincs termék a kosárban!
Megnézem a kosár oldalt
Nincs összehasonlítandó termék!
  • Főoldal
  • Blog
  • Napraforgó kísérleti eredményeink 2022-ben
Vissza

Napraforgó kísérleti eredményeink 2022-ben

kísérletek | vetőmag
Megosztás

Az elmúlt 10-15 évben már megszokhattuk, hogy egyre többször kell anomáliákkal terhelt évjáratokról beszámolnunk. A 2022. év azonban minden eddiginél kirívóbb szélsőségekkel szembesített bennünket, nevezetesen az eddig tapasztaltaknál is brutálisabb szárazsággal, és az annak hatásait fokozó magas hőmérsékletekkel, megnövekedett számú hőségnapokkal. Nem csoda, ha ezek a negatív hatások megjelentek az elért termésekben, így a tervezettnél jóval kisebb termésátlagokban. Az utóbbi 2 évtizedben Magyarország mindig is élen járt a napraforgót nagy területen termelő európai országok (Ukrajnát nem számítva) között az elért 3 tonna/ha körüli országos napraforgó termésátlagaival, sajnos az idei ettől jóval elmaradva 1,7 t/ha körül alakult.

Sajnos a „történelmi aszály”-ként emlegetett 2022. év a kísérleteket sem kímélte, pedig nagy lelkesedéssel és odafigyeléssel készítettük elő ezt a kísérleti évet is. Kísérleti hálózatunkat kisebb változásokkal megtartottuk, illetve fejlesztettük, így idén 8 helyen a szokványos vegyes összetételű napraforgó-kísérleteket, 1 helyen pedig kifejezetten a magas olajsavas napraforgó hibridek kísérletét vetettük el. A kísérleteinket már eddig is vállaló Nagyigmánd Új Agrárius Kft., a Vasszécsényi Petőfi MgTsz., a Biharnagybajomi Dózsa Agrár Zrt., az Öcsödi Mezőgazda Kft., a Nagykőrösi Toldi Szolgáltató Kft., a kiskunfélegyházi Terjék László egyéni vállalkozó mellé új kísérleti helyszínt találtunk Berettyóújfaluban Kovács László egyéni gazdálkodó, a Várongi Agroker 99 Kft., valamint a Ságvári Tricciana 2000 Zrt. felajánlásában. Ezúton is köszönetet mondunk minden kedves és lelkes kísérleti gazdánknak a támogatásért és a kísérletekkel járó többletmunkáért.

Kapcsolataink a nemesítőintézetekkel tovább mélyültek, és a kölcsönös érdekeltség jegyében az országban tevékenykedő valamennyi jelentős nemesítő elküldte legjobb, legígéretesebb hibridjeit, hibridjelöltjeiket a fajtasorainkban való megmérettetésre. A már eddig is a partnerségi körünkbe tartozó Marton Genetics, a Corteva, a Syngenta, a Limagrain, a Lidea Seeds, az RAGT, az RWA, a Saatbau Linz, a Saaten Union, a Strube és a Tradisco mellé új partnetként a KWS, az Alfaseed és a NuSeed jelentkezett, így összesen 14 nemesítőház 40 különböző napraforgó genotípusát tesztelhessük. A nemesítők aktivitására utal, hogy ebből 24 vadonatúj fajtajelölt először szerepelt a kísérletekben, hogy a hivatalos kisparcellás regisztrációs kísérletekkel párhuzamosan már üzemi körülmények között is vizsgázhassanak.

A kísérletek valamennyi esetben optimális időben kerültek elvetésre, s bár az év első három hónapja rendkívül száraz volt, áprilisban elegendő eső esett országszerte, így a magágykészítést és a vetést ideális feltételek között lehetett elvégezni. A napraforgók mindenütt jól keltek, és májusban még mindenütt ígéretes szép táblákkal találkozhattunk. Júniusban a keleti országrészben már jelentkeztek a hosszan tartó száraz időszakok jelei, melyek nemcsak a gabonák és a repce fejlődését akadályozták, de már kihatottak a tavaszi vetésű növények fejlődésére is. Júliusban és augusztusban tovább mélyült a szakadék a két országrész között a leesett csapadék mennyiségében, így Kelet-Magyarországon nemcsak az üzemi táblák kerültek veszélybe, de néhány kísérletünknek is megpecsételődött a sorsa, mert még a teljes leszáradás előtt lesilózták őket Berettyóújfaluban és Biharnagybajomban. A megmaradt 7 kísérletből a továbbiakban elveszítettük még az öcsödi, a kiskunfélegyházi, és a nagykőrösi kísérletet, így értékelésre csupán a Ságváron elvetett magas olajsavas kísérlet, valamint a további három normál napraforgó kísérlet maradt. Mivel a vizsgált hibridek száma a HO kísérletben eltért a többitől (mindössze 9 volt), így azt nem vonhattuk össze a 37 közös hibridet magába foglaló másik 3 „normál” kísérlettel, így ebben az évben csupán 3 kísérletünk összesített eredményeiről és az 1 HO kísérlet eredményeiről tudunk beszámolni.

Az 1. sz. grafikonon bemutatottak szerint a három dunántúli kísérlet összesített adatai alapján a termésátlag 3,462 t/ha lett 47,9% szárazanyagra számított olajtartalommal, s ezek függvényében 1,652 t/ha olajterméssel. Látható, hogy a legjobb termőhelyünkön: Nagyigmándon kiemelkedően szép termés - 4,328 t/ha - született. Megjegyzendő, hogy mindhárom helyen kevesebb csapadék esett a sokévinél, számszerűen Nagyigmándon 37 mm-rel, Várongon 48 mm-rel, Vasszécsényben pedig 72 mm-rel kevesebb. Ha az idei átlagadatokat összehasonlítjuk a jóval kedvezőbb 2021. év összesített eredményeivel, akkor csak 50 kg-os az idei évi lemaradás, viszont tavaly a 8 kísérletből 7, idén pedig a 8-ból csak 3 lett értékelhető.

A 2. sz. grafikonon a termés szerint kialakult rangsort és az olajtartalmakat mutatjuk be. A grafikon szerint a hibridek közötti legnagyobb különbség 1,2 t/ha nagyságrendű, kisebb, mint egy normál évjáratban. Látható, hogy a rangsort az RGT Guillermo vezeti, de kis különbséggel követi őt a P64LE163, majd a 3 LG hibrid: a már ismert LG50479SX és a 2 új: az Lg 550550 és az LG58630, a 2 új SY hibrid: az SY Barilio és az SY Fergus, az ugyancsak új P64LP180 és a P64HE144, valamint a MAS920 CP. Az olajtartalom magas, átlagosan 47,9%, de a legjobbak elérik a 49,4-49,3%-ot. A trendvonalak lefutása szerint a termés és az olajtartalom között enyhe negatív korreláció érvényesül.

A 3. sz. grafikonon a napraforgóhibrideket az elért olajtartalom mértékének rangsorában tüntetjük föl. Eszerint a 37 hibrid átlagos olajtartalma 47,9%. A legmagasabb, 49, ill. afeletti értékeket az SY Barilio, az NH4H471CL (Nuseed) és az RGT Vallencia hibrideknél mértük, de rajtuk kívül még 14 hibrid adott 48% feletti értéket, köztük főleg a Nuseed, az LG, a Pio és az Alfaseed hibridjei. Örvendetes, hogy a hibridek között találunk olyanokat, melyeknek nemcsak a termőképessége, hanem az olajtartalma is kiemelkedő, de legalábbis jó. Ilyenek például a SY Barilio, az RGT Vallencia, az LG58630, az RGT Guillermo vagy az LG50479SX.

A 4. sz. grafikonon a herbicidrezisztencia és az olajösszetétel szerint kialakított genotípuscsoportok termés és olajtartalom átlagait hasonlítottuk össze. A herbicidrezisztencia alapján elkülönített csoportok közül a CLP csoport átlaga mintegy 100 kg-mal előzi meg az SU, és mintegy 200 kg-mal a CL csoportét. Olajtartalomban a CL csoport átlaga a legjobb, 0,9, ill. 1,2%-kal előzi meg a CLP és az SU hibridek átlagát. Az olajösszetétel szerinti csoportosításban az LO csoport termésátlaga 140 kg-mal nagyobb, mint a HO csoporté, az olajtartalom viszont a HO csoportban nagyobb 0,8 szárazanyag %-kal. Mivel az egyes csoportokban vizsgált hibridek száma eltérő, az átlagadatokat csak tájékoztató jellegűnek tekinthetjük.

Az 5. sz. grafikonon a herbicidrezisztencia szerinti genotípuscsoportokba besorolt hibridek termés- és olajtartalombeli különbségeit elemeztük a csoportok között és csoportokon belül. A diagram mutatja, hogy az egyes csoportok átlagai közötti különbségek kicsik, viszont a csoportokon belüli eltérések  jelentősek. Az SU csoportban a P64LE163 és az LG50479SX, a CLP csoportban az RGT Guillermo, és az LG550550, a CL csoportban pedig az LG58630 és az SY Barilio viszi a prímet, és ezek teljesítménye nagyon hasonló. Az SY Barilio emellett kiváló olajtartalommal is bír. Mivel az egyes genotípus- csoportokban vizsgált hibridek száma eltérő, ezért a kapott információk csak tájékoztató jellegűek.

A 6. sz. grafikonon az olajtartalom összetétele alapján elkülönített 2 genotípuscsoport különbségeit figyelhetjük meg. Az adatok alapján úgy tűnik, hogy az olajösszetétel nem befolyásolja egyértelműen a termőképességet. A termésmaximumok  nagyon közel vannak egymáshoz, az LO és a HO csoportban, így azok legjobbjai (az LO csoportban a P64LE163, az LG550550, az LG50479SX, az LG58630 az SY Fergus, a P64LP180) illetve a HO csoportban az RGT Guillermo, az SY Barilio, a P64HE144) termése között kicsi a különbség. Az is megfigyelhető, hogy a HO csoportban több a magasabb olajtartalom, mint az LO csoportban.

Mivel az egyes csoportok hibridszáma nem azonos, a kapott eredményeket, következtetéseket itt is csak tájékoztató jellegűként kell kezelnünk.

A Ságváron beállított magas olajsavas hibridek kísérletében 9 hibrid szerepelt, melynek termésátlaga 3,872 t/ha átlagos olajtartalma pedig 49% lett a 7. sz. grafikon szerint. A grafikonon jól látszik, hogy 4 tonna feletti termést 2 hibrid ért el, a KWS nemesítésű S2201 és az SY Barilio. Az őket követő 5 hibrid termése 3,9-4,0 t/ha közötti tartományban nagyon hasonló, a köztük lévő legnagyobb különbség csak 109 kg. Az átlagos olajtartalom magas, 49%, de a 3 legmagasabb érték az RGT hibridekhez tartozik, az RGT Guillermo 49,8%, az RGT Charlotte és az RGT Angello esetében pedig 49,7%.

Kísérleteinkben különös figyelmet fordítottunk az IKR Agrár Kft. kiemelt napraforgó ajánlatában szereplő hibridekre. Örülhetünk annak, hogy az egyik „vezérhibridünk”, az LG50479SX (SU/Express tolerans, linolsavas hibridünk) alkalmazkodóképességét és vitalitását ebben a rendkívül kedvezőtlen 2022. évjáratban is bizonyította, amikor is a kísérleti helyeken mért jelentős csapadékhiányok ellenére is meggyőző eredményeket ért el. A 8. sz. grafikon szerint a 3 dunántúli kísérlet mindegyikében jelentős terméselőnyt mutatott a kísérleti átlagokhoz viszonyítva a 14,8-9,5-6,8%-os többlettermésével. Az összesítésben a vizsgált 37 hibrid között a 3. legjobb, míg az express-tolerans szegmensben a 2. helyet szerezte meg a termés és az olajtermés szerinti rangsorban, 10,8%-kal túlszárnyalva az átlagot.

A Syngenta kínálatából a Neostar CLP a Syngenta első új generációs hibridje, mely a jól ismert és közkedvelt  NK Brio és az új Clearfield®Plus technológia együttes alkalmazásával jött létre, és úgy az imidazolinon herbicid toleranciában, mind terméspotenciálban többet nyújtott a korábbi IMI hibrideknél. A Neostar a kedvezőtlen 2022-es évjáratban is helyt állt, és az értékelhető kísérletek átlagában 3,486 t/ha-t teljesített. Legjobb eredményét Nagyigmándon érte el, ahol 4,523 t/ha termésével közel 5%-kal lett jobb az átlagnál. Olajtartalma ebben a kedvezőtlen évben átlagosan 47,7% volt, de legjobb értéke elérte a 49%-ot is.

A SY Onestar a Clearfield®Plus szegmens egyik legújabb tagja, mely terméshozamban, olajtartalomban és stabilitásban is megelőzi a korábbi hibrideket. 2020-ban a NÉBIH kísérletekben saját csoportjában az első helyen végzett, míg az IKR Agrár Kft. kísérleteiben 8 helyszín átlagában szintén az 1. helyet szerezte meg. Jól reagál az intenzív termesztéstechnológiára, de gyengébb adottságú helyeken sem okoz csalódást, így gyakorlatilag mindenütt biztonsággal termeszthető. Ezt bizonyítja a 2022. évben elért teljesítménye is, mely megnyilvánult a nagyigmándi IKR Agrár kísérletben mért 4,7 t/ha termésében, ami az átlaghoz viszonyítva 8%-os előnyt jelentett. A Syngenta saját DEMO kísérleti hálózatában elért eredményei is átlagon felüliek, különösen ebben az aszályos évben, amikor több helyen 1 tonnás terméseket sem értek el (9. sz. grafikon).

Az SY Suvango a Syngenta első Express-toleráns magas olajsavas (HO) hibridje, melynek termőhelyi stabilitása úgy a termésben, mint az olajtartalomban megnyilvánult előző évi kísérleteinkben. 2022-ben megismételte jó teljesítményét, mert az IKR Agrár Kft. értékelhető kísérletei közül Nagyigmándon 4,557 t/ha, Várongon pedig 3,586 t/ha termésével az átlagot 5,3 illetve 6,3%-kal múlta felül. A Synegnta ez évi bemutató kísérleteiben ugyancsak kiemelkedően szerepelt, ezt bizonyítják a 10. sz. grafikonon látható eredmények.

Összefoglalásul elmondható, hogy a 2022. évi eredmények csak hiányos információkat közvetítenek az egyes hibridek teljesítőképességéről. Az elvetett 9 kísérletből csak négy dunántúlit tudtunk értékelni, mely korántsem tükrözi az ország fő napraforgó területeinek jellegzetességeit. A három dunántúli kísérletben kapott adatpontok mennyisége kevés ahhoz, hogy mértékadó következtetéseket lehessen levonni. Az ideihez hasonló rendkívül szélsőséges évjáratban vetődik fel legerősebben a többéves adatok és a többéves tapasztalatok szükségessége, mert fajtát választani sosem, de az ideihez hasonlóan extrémben pedig semmiképpen sem szabad csak az utolsó év alapján dönteni. Kérjük, vegyék figyelembe a korábbi évek tapasztalatait, kísérleti és üzemi eredményeit is.

Szerzők: dr. Kiss Erzsébet, Rácz Béla - IKR Agrár Kft.

Legfrissebb híreink

A TERVEZHETŐ JÖVŐ

Cégközpont

  • Telefon: +36 (34) 569 024
  • Fax: +36 (34) 569 049
  • Email: info@ikragrar.hu
  • Cím: 2943 Bábolna IKR Park 890. hrsz.

Kiadványok

  • Agrár Horizont
  • Katalógusok
  • Prospektusok
  • Biztonsági adatlapok

Információk

  • Adatkezelés
  • Cookie-k (sütik)
  • Gazdabolt ÁSZF
  • Gazdabolt vásárlás menete
  • Tájékoztató - Panasztv.
  • Termény Adásvételi Keretszerződés és Mellékletei
Minden jog fenntartva. © IKR Agrár Kft. 2023
Webfejlesztés:
LogiNet