Annak jártunk utána, miért tartja a nehéz 2022-es év dacára is elengedhetetlennek az oksági alapon végzett tápanyagpótlást a termelő, mi teszi ehhez egyedülállóvá az IKR Agrár műtrágyákat.
Pájtli József 1977-ben szerezte meg növényvédelmi szakemberként a végzettségét, azóta gazdálkodik a Tamási térségében található földeken. Más iparágakban 46 átdolgozott év után csábító lehet, hogy úgy végezzük a munkát, hogy „más is odaférjen”, de a gazda azt keresi, amit megtermel. Ezért Pájtli József számára az alapelv a hatékonyság, ami alól a műtrágyázás sem kivétel.
„A tavalyi év aszályos időjárása nálunk is drámaian visszavetette a terméseredményeket, különösen a kapásnövényeknél, de épp ezért kell idén kiemelten ügyelni a tápanyagpótlásra. Kiéhezett növény ugyanis sosem terem sokat, a szántóföldi klasszikusoknál pedig még gyorsabban romlik a terméskilátás, ha a fiatal növénytől vonjuk meg a tápanyagokat. A meglátásom, hogy kukoricánál vetés után 2-3 héttel gyakorlatilag eldől minden – hány csövünk lesz, hány szemsor és szem. A tapasztalat mondatja velem, hogy itt spórolni csak azzal tudunk, ha vetéssel egy menetben kiváló starter műtrágyát juttatunk a magok alá, a nitrogén-pótlást pedig szabályozott tápanyag-leadású termékre bízzuk a folytatásban. A jobb műtrágyatechnológia ugyanis a heves esőknek és az aszályos időjárásnak is jobban ellenáll a gyökérzónában, a szabályozott tápanyagleadással pedig megspórolható az ismételt kijuttatás munkaköltsége is” – vallja elöljáróban az IKR Agrár műtrágyákról Pájtli József.
„A Corn Starter Plus (NPK 15-20-10 + 3% magnézium, 4% kalcium, 10% kén, 1% cink, 0,05% bór) és az Ensin (26% nitrogén, 13% kén) használata a kisebb elillanással, kimosódással alacsonyabb költségeket jelentenek, a prémium tápanyaghatással pedig hektáronként érezhető plusztermést. Nélkülözhetetlen a munkánkhoz, hogy normál évben kukoricában 10-14 t/ha, míg búzában 8-9 t/ha üzemi eredménnyel tudjunk dolgozni. Ezt a pluszpénzt nem veszem ki a saját zsebemből egy olcsóbb nitrát vagy ammóniumnitrát tápanyaggal. A beszerzési ár ugyanis elsőre lehet kedvező, de az egyiknél a kimosódás, a másiknál az elillanás visz el 30% tápanyagot, nem a termés.”
A barna erdő- és csernozjom talajokon dolgozó gazdaságban idén, amennyire lehet, minden téren növelni szeretnék a termésbiztonságot. Ahol lehet, forgatás nélküli technológiára tértek át, a vetéssel egy menetben pedig 100 kg/ha Corn Starter Plus most is kerül a táblákra. Ez lehetővé teszi, hogy a környékbeli 50.000-re mérsékelt helyett 70.000-es tőszámmal kerüljön a kukorica a földbe. A Corn Starter Plus ugyanis nemcsak ígéri a pluszokat. Az IKR Agrár szántóföldi kísérleteiben 10-ből 7 esetben jelentős, 5-15%-os terméstöbblettel előzte a konkurenciát, amit Pájtli József maga is megerősít.
„20 mm plusz csapadék, a kukoricánknak gyakorlatilag ennyi hiányzott a kritikus pillanatban, hogy rekordtermésnek örülhessünk 2022-ben is. Ez sajnos tavaly elmaradt, de idén is csak akkor van rá esélyem, ha kihelyezem a növények alá a Corn Starter Plust. A talajaink ugyanis mészben gazdagok, ami leköti a foszfort, így friss foszforpótlás nélkül a fiatal növények nem képesek gyors fejlődésre kelés után. Hasonlóan fontos, hogy a 15% további nitrogén mellett 10% kálium is van a starterben, ami nélkül elképzelhetetlen a jó vízháztartás, ezzel pedig az aszályállóság a fejlődésben lévő növényeknél.”
A gazdálkodó szerint a felsorolásból a cink-, a bór- és a kéntartalom se maradhat ki.
A magyar termőföldek harmada ugyanis cinkhiányos, miközben a kukorica megfelelő gyökérfejlődése elképzelhetetlen ezen tápelem hiányában. Bórra később a megtermékenyüléshez lesz szüksége a növényeknek, a kén pedig gyakorlatilag biztosíték, hogy a nitrogénhasznosulás is rendben lesz.
„A Corn Starter Plus kezelés eredménye eddig minden évben önmagáért beszélt, amióta használjuk, nem láttam még foszforhiányos növényt” – hangsúlyozza Pájtli József.
Pájtli József ugyan a kukorica technológiájában is alkalmazza az IKR Agrár kénes nitrogén műtrágyáit, azonban az olyan termékek, mint az Ensin vagy annak folyékony változata, a Stabile NS, gyakorlatilag minden kultúrában dolgozik a nagy termésért. A kén ugyanis nem csak a minőséget növeli, a nitrogénbeépülés fokozásával valódi költséghatékonyságot jelent problémás talajokon is!
„A kukorica mellett a búza és a napraforgó a fő terményeink, ezekben előszeretettel alkalmazzuk alap-trágyaként az Ensin nitrifikációgátlóval készülő, szabályozott tápanyaghatású műtrágyát. Nitrátérzékeny területeken gazdálkodva eddig is ügyeltünk a kijuttatott mennyiségekre, ez a tápanyagok drágulása miatt most kétszeresen igaz. Az Ensin azonban megfelel mindkét kihívásnak. Akár 3 hónapig állandó mennyiségben adja le a növénynek a nitrogént, közben pedig minimális a tápanyagveszteség.”
A kukoricánál ezzel ott lesz a szemek képződésében a nitrogén a szárban és a lombozatban, míg a búzában még nehéz évjáratban is egymást erősítő hatást nyújt a tápelem a kénnel.
„Volt olyan búzaföldünk, ahol 2022-ben is tudtunk 8 t/ha aratni, malmi minőségben, így nem panaszkodom. Az enyhe télben idén megugrott állományokra és a hiányzó csapadék miatt 2023-ban ennek a tápanyagnak a folyékony formáját választottam, a Stabile NS-t (25% nitrogén, 13% kén, nitrifikációgátló technológiával) a hatékonyság további növeléséhez.” – emlékszik vissza a termelő.
A szentlőrinci műtrágyaüzem igazgatója, Bosnyák Balázs hangsúlyozza, az IKR Agrárnál pontosan tudják, milyen nehéz helyzetben vannak a termelők az idei év piaci viszonyai miatt. Azonban a szakember szerint a tápanyagokon való spórolás csak ronthat a helyzeten.
„Egy kedves partnerünk úgy fogalmazott, hogy ha nem vásárol elegendő műtrágyát, akkor semmi másra nem számíthat, csak egy lefelé tartó spirálra. A lekötődés miatt ugyanis a foszfor- és káliumpótlás elhanyagolása olyan hátrányt jelent a növényeknek, ami miatt még jó évben se lesz meg az a termés-többlet, ami a vállalkozások stabilitásához most lényeges az agráriumban.”- fogalmaz a szakértő.
A cég több választ is kínál a helyzetre, az egyik a prémium minőséget képviselő műtrágyák egyre bővülő kínálata, a másik egy új termelésfinanszírozási konstrukció.
„A műtrágyákra is igaz, hogy hosszú távon a jobb minőségű termék kerül kevesebbe. Az olyan műtrágyáinkban, mint a Corn Starter Plus vagy az Ensin, ugyanis úgy határoztuk meg a tápelem-összetételt, hogy az ideális legyen a növényeknek, ráadásul ezek felerősítik egymás hatásfokát.
Fontos, hogy ezek a tápanyagok jelentős kénkiegészítéssel készülnek. Ez a tápelem elengedhetetlen az optimális fehérje- vagy olajszintézishez, de a gyárak környezetvédelmi szabályozása óta gyakorlatilag kiürült a légkörből és ezzel a talajainkból is. Idén picit kedvezőbben alakulnak a csapadékmennyiségek, aknázzuk ki optimális fejlődést biztosító termékkel. Az IKR Agrárral a termelőknek nagyobb az esélye a stabil beszállításra és a kedvezőbb árakra, hiszen 8 telephelyünkön ipari vágánnyal is rendelkezünk, mögöttünk áll a kontinens egyik legnagyobb agráripari cégegyüttese. Az alapanyagokat így jó árszinten tudjuk beszerezni, plusz akár akciós termelésfinanszírozással is tudjuk segíteni a partnereket”.
Az IKR Agrárakciós termelésfinanszírozási lehetőségét az agrárvállalkozások 2023. 08. 31-es lejárattal őszi káposztarepce, őszi árpa és őszi búza fedezettel vehetik igénybe. Az inputanyag adásvételi keretszerződéseknél a szükséges tavaszi termésnövelők, növényvédő szerek a finanszírozásra felszámított nettó 1,2%-ra csökkentett kamattal érhetőek el. A lehetőséggel 1 millió forintra vetítve akár 50-60 000 Ft megtakarítás érhetőek el előfinanszírozott formában. Csúcstermés reális ráfordítással? Válassza az IKR Agrár starter műtrágyákat!
Személyre szabott ajánlatokért forduljon az IKR Agrár területileg illetékes értékesítőihez, amihez kattintson ide!