Mielőtt megfertőz az aratásra időzített csúcstermésekről szóló cikkek lelkesedése, emlékezzünk arra, ha a talajai nem bírják, a gazdának legalább akkora kockázat ma a rekordok hajszolása, mint a megszokásokat követő átlagtermés.
A családjával a Cserhát déli lábánál 1990 óta gazdálkodó Bíró Gábor vallja, ők úgy tudtak az extrém időjárás és szeszélyes piac dacára minden évben javítani az eredményeiken, hogy észben tartották: közepes adottságú barna erdőtalajokon a jövedelemnöveléshez nem versenyló-, hanem igáslófajtákat kell vetni. Ezek az észszerűségi alapon választott műtrágyák ugyanis stabilan nagy termést hoznak az eróziótól sem mentes dimbes-dombos táblákon. A sikerhez az utóbbi három évben az IKR Agrár Kft.-nél elérhető speciális tápanyagok is kellettek.
Az Ensin retard hatású kénes nitrogénműtrágyához hasonló újító szellemű tápanyagok adalékanyagai, ugyanis nemcsak a klimatikus kihívásokat orvosolják, de alkalmazásukkal többé nem kell választani mennyiség és minőség között az árunövény-termesztésben. Az alkalmazott műtrágyáknak és várható eredményeknek jártunk utána.
A Kisnémediben található családi gazdaságot Bíró Gábor édesapja alapította 1990-ben egy üzlettársával, ahol 920 hektáros alapterületet leszámítva gyakorlatilag minden átalakult az utóbbi években – akárcsak maga az ágazat is.
„10-20 évvel ezelőtt akkora különbség volt az éghajlatban, inputanyagok és felvásárlási árak terén, hogy a mezőgazdaságból az is megélt, aki csak mellékesen csinálta gyenge technológiával. Ma csak akkor lehetünk nyereségesek, ha jól választjuk meg a növényeinket, és a rekordok hajszolása helyett azzal foglalkozunk, mi jó a növényeinknek, és mire képesek a talajaink. Ez a titka, hogy szűkös és nehéz évjáratokban is nyereségesek tudunk maradni. Mindezt ráadásul nem a tanulmányaim, hanem a tapasztalat mondatja velem, ugyanis azt tartom, hogy az igazi gazdálkodás a gyakorlattal kezdődik, amikor a döntés súlya a válladra kerül.
Édesapámmal, aki főként a gépesítés és talajművelés területeit viszi szívvel-lélekkel, ugyan mindent egyeztetünk mind a mai napig, azonban 2018-ban, amikor az aratás csúcsidőszakában egy csúnya baleset miatt hosszú időre kiesett, mindezt a mély vízben kellett megtapasztalnom. Azóta célom, hogy minden évben jobbak legyünk, amihez extra kihívás, hogy sosincs tökéletes évjárat, így mindig más problémára kell megoldást találni” – meséli Bíró Gábor, aki saját mezőgazdász karrierjéhez hasonlóan gazdaságuk bemutatását is egyből a sűrűjével kezdi.
A család Vác és Gödöllő vidékén viszonylag nagyobb táblaméretek mellett gazdálkodik, ahol az évtizedes tapasztalaton alapuló vetésforgó határozza meg azt, hogy az aktuális vetésstruktúrában hány hektár jut a búzának, árpának, napraforgónak és repcének. A talajok minősége és a vadkár miatt ugyanis Bíró Gáborék kukoricatermesztéssel nem foglalkoznak.
A neki szegezett kérdésre, hogy a fő célként megjelölt állandó eredményjavításhoz a precíziós gazdálkodásra átállás, a géppark fejlesztése vagy a helyes fajtaválasztás a legfontosabb, a fiatal gazda egy érdekes válasszal él: egyik sem, hanem a matematika!
„2018 óta minden kiadást és bevételt az utolsó forintig feljegyzek a táblázatokba. Ez egy fontos iránytű, hiszen a kiadás és bevétel mérlegelése adja ki, hogy mi a saját technológiánk nulla pontja. Amennyiben ismered, hogyan alakul a pluszod tonna/hektár terméseredmény mentén, akár a legalacsonyabb átvételi árral is számolva, akkor látod, milyen termékeket bír el a nyereséged, illetve az is látszik, hogy bukhatsz, ha elhagyod mondjuk a második fejtrágyázást.
Ez az egyes évjáratok összehasonlítását is segíti. 2022-ben például 3 t/ha termésátlagunk volt repcében, amit akkor még 300.000 Ft/tonna ár fölött tudtunk eladni, 900 ezer forintos árbevétellel hektáronként. Idén bárki összetenné a két kezét, ha sikerülne hasonló eredményt elérni bármelyik növénnyel. Amennyiben valaki ismeri a nullpontot, akkor már csak a saját adottságaival kell tisztában lennie. Mi ismerjük, hogy mire képesek és mire nem a talajaink. Hiába céloznánk például 5 tonnás repcetermést, csak ráfizetés volna, de tudatosan gazdálkodva 3,5-4 t/ha terméssel ott lesz a plusz nyereség a bővüléshez. A növényorvosom szava járása, hogy hozzánk nem versenyló-, hanem igáslófajtákat kell választani, amelyeknek az itteni körülmények között is kiváló a stabilitása, és minőségi tápanyagokkal és okszerű tápanyag utánpótlással nagy termést hoznak.”
A mélyvíz dacára a gazdaság látszott, hogy jó kezekben van, így Bíró Gábor édesapja bizalmat szavazott a termesztéstechnológia megreformálásának. A fordulópontot a 2022-es digitális átállást támogató pályázat jelentette, amikor a géppark egy önjáró permetezőgéppel, egy új Case IH Puma traktorral és precíziós, szemenkénti vetőgéppel bővült. Plusz használatukhoz megérkezett a szakmai iránymutatás is, az IKR Agrár Kft. oldaláról Hutter Ádámmal, a Szerencsi Műtrágyaüzem üzemigazgatójával, aki a georeferált talajmintavétel alapján Bíró Gáborral közösen új alapokra helyezte a gazdaság tápanyaggazdálkodását. Ennek első fecskéjét a célzott monotápanyag-pótlás részeként MAP és DAP, valamint kálisó kijuttatás jelentette alapműtrágyaként.
„Mielőtt elkezdtünk precíziós alapon átállni (gépesítés és tápanyag-utánpótlás terén), egy kimondottan konzervatív technológiával NPK 15-15-15 összetételű komplex műtrágyát használtunk alapműtrágyaként és MAS 27%-os műtrágyát fejtrágyaként. Ezt alapjaiban változtatta meg az együttműködés Hutter Ádámmal és az IKR Agrár Kft.-vel, amit az inputanyagok áremelkedése is mozgatott. Először a tavaszi kultúráknál, ami nálunk a napraforgó, láttam speciális tápanyagok felhasználásának előnyeit. Vetés előtt szétszórtunk 300 kg 3X15 NPK-t, bedolgoztunk és műtrágya nélkül elvetettünk. Azt gondoltuk, hogy minden tápanyagból adtunk a növénynek és ezzel eleget tettünk az igényeinek.”
A fiatal gazdálkodó hozzáteszi, hogy később a precíziós alapon végzett új tápanyag kijuttatás tükrében látszik, hogy ez a törekvés a kezdeti, konzervatív műtrágya kijuttatással mégsem teljesült. A talajmintavételezés mentén az IKR Agrár Kft. műtrágyáival végzett kezelések ugyanis homogenizálták a zónák terméseredményeit – az erodált domboldalak eredményei felzárkóztak a mélyebb, humuszban és talajnedvesség terén jobban ellátott részekhez, ami tonnára vetíthető javulást hozott az üzemi átlagban.
A jobb eredményekért a gazdaság tápanyag-utánpótlásának átalakítása csapatmunkát igényelt a gazda és az IKR Agrár Kft. szakemberei között.
„Ádámmal kialakult egy „együttgondolkodás”. A talajmintavételek eredményeire építve egy a területeinkhez illeszkedő összetételben dolgoztunk ősszel a talajba komplex- vagy kevert műtrágyát foszfor és kálium túlsúlyban (100-200 kg dózisban), majd Ádám felvetette, hogy ha a vetőgép képes rá, tegyünk ki a sorok mellé egy starter hatású komplex műtrágyát, a Hunfert NPS ImmunMAX-ot is. Tartottam picit attól, hogy ez lassíthatja a vetést, vagy hogy elegendő-e ennek a formulációnak a tápanyagtartalma, de mindkettőre rácáfolt, amit láttam. Az őszi feltöltés adott egy biztonságos alapot, míg a Hunfert NPS ImmunMAX gyorsan elérhető hatóanyagai, amelyek mezo- és mikroelemekben is gazdagon ellátottak a vetőmag mellett kellő intenzitással fejtették ki hatásukat. A 100 kg/ha dózis nem lassította a vetést, de a korábbi technológiához képest lényeges költséget nem emelt.”
A következő feladatot napraforgó robbanásszerű májusi növekedésének támogatása jelentette, ahol Hutter Ádámnak ismét volt egy javaslata.
„Ádám felvetette, hogy sorközműveléskor juttassunk a talajba szabályozott tápanyag-leadású Ensin kénes nitrogénműtrágyát is. Nagyon tetszett, hogy a retard hatásnak köszönhetően ez a tápanyag 13-14 hétig folyamatosan adagolja a nitrogént, így állandó a növény energia- és nitrogénellátása. Adott volt számunkra a csapadék is, így azt kell mondanom, hogy látványos lett a különbség. Egy magas olajsavas hibridet vetettünk, amíg máskor, jobb években 3-3,3 t/ha-t mérlegeltünk, most 4 t/ha lett az üzemi átlagunk.”
Miután a napraforgóban bizonyítottak az IKR Agrár tápanyagok, azok használatát kiterjesztették a gazdaság számára fontos búza- és repceállományokra is. A legfontosabb alapvetést a talajelemzéshez illeszkedő alaptrágya és a szabályozott tápanyagleadású kénes nitrogénműtrágya használata, majd az oksági alapon végzett további fejtrágyázás jelenti.
„A talajvizsgálati eredményeinkből láttuk, hogy a talajaink káliumellátottsága jó, a foszfor közepes, amire hangoltan az IKR Agrár helyi műtrágyaüzemében kikevertek számunkra egy 14-25-15-ös komplex műtrágyát, ami ként és kalciumot is tartalmaz. A repce alá ez kikerül augusztusban, ha rengeteg a szalma az talajelőkészítés előtt 80 kg/ha MAS műtrágyát is kiszórunk a pentozán hatás elkerülése végett. Amikor az előírások engedik tavasszal az Ensin retard hatású kénes nitrogénműtrágya kerül kiszórásra 270-280 kg/ha dózisba, amit időjárás függvényében követ még egy újabb kör MAS, ami 200 kg/ha körül alakul a differenciálás függvényében.
A kalászosokban meghatározó búzánál alkalmazott technológia nagyon hasonló: búzában a komplex műtrágya mellett kisebb dózisban Ensin kénes nitrogénműtrágyát és MAS-t alkalmazunk. A búza kalászolása idején van még egy különbség, ekkor még megtámogatjuk 50-80 kg/ha fejtrágyával a növényeinket, – az árpa esetében nem végzünk minőségjavítást. A búza esetében nagy kérdés mindig, hogy mennyiséget vagy minőséget célzunk a termésben, a tapasztalat az, hogy az IKR Agrár tápanyagaival mindkettő lehetséges. A munkát az is megkönnyíti, hogy az Ensinben található kén segíti a nitrogén beépülését a növényekbe, így alacsony talajhőmérséklet idején is jobban érzik magukat az állományok.”
Hunfert NPS ImmunMAX (NPS 20-10-27):
Ensin (26% nitrogén és 32,5% SO3 tartalommal):
Az IKR Agrár tápanyagok tehát bizonyítottak a Cserhát déli lábánál, azonban, amit Bíró Gábor a történet végén hangsúlyoz is, itt nemcsak a termék kifogástalan, hanem a partnerkezelés és a logisztika is.
„Fontos számunkra, hogy az IKR Agrár Kft.-vel gazdálkodóként nemcsak minőségi termékeket kapunk jó áron, de a kiszolgálás és a szakmai háttér is kifogástalan. Amit megbeszélünk, az mindig megvalósul, jó a logisztika, előző nap rákérdeznek, hogy tudjuk-e fogadni a termékeket, csak megerősítés után kezdik meg a kiszállítást. Rugalmasak a kiszerelésekben is, ha 700 kg-os csomagolásban kérjük, ugyanúgy megoldják, mintha 1 tonnásban rendelünk, sőt, mindez akkor is teljesül, ha az időjárás miatt utolsó pillanatban rendelünk tápanyagokat. A Szerencsi Műtrágyaüzem erőssége, hogy figyelembe veszi a gazdák időbeosztását is, így, ha aznap érkezik valami, az szinte biztos, hogy reggel 7-re, amikor a munkát kezdenénk, ott van a telephelyen."
Hutter Ádám, az IKR Agrár Kft. Szerencsi Műtrágyaüzemének üzemigazgatója szerint Bíró Gábor partnerükkel Pest vármegyében végzett közös építkezés az innovatív tápanyagokon túl a szemléletváltás fontosságára is rávilágít az agráriumban.
„Szerencsére azt látjuk, hogy a fiatalabb generációban már nagyon sok a vállalkozó kedvű gazda, akik nyitottak a technológia és szemléletváltásra, ezen keresztül pedig az eredmények és az árbevétel növelésére. Gáboréknál a speciális anyagok használata után néhány évvel már táblaszintű differenciált kijuttatási tervek is készültek, a gazda maga ül a hozammérős kombájnban, saját maga ellenőrzi, hogy a terveknek megfelelően homogénebbé váltak-e az eltérő terméspotenciálú zónák.
Az innovatív műtrágyák és a precíziós gazdálkodás kombinálása ma úgy képes növelni az eredményeket, hogy a kisebb szórással a költségek is alacsonyabbak. Ahol ma ehelyett inkább a tápanyag-utánpótlást fogják vissza, az sajnos egy olyan negatív spirál kezdete, amiből ezen a piacon már nem lesz visszatérés. Megérzések helyett válasszuk a szakmaiságot az IKR Agrár Kft.-vel!
Innovatív tápanyagokkal a jövedelemnövelés nehéz évjáratokban is lehetséges: bízza a feladatot az IKR Agrár Kft. műtrágyáira! Keresse a területi képviselő kollégákat: www.ikragrar.hu/kapcsolat