+36 (34) 569 024
info@ikragrar.hu
2943 Bábolna IKR Park hrsz. 890
WEBSHOP
Rólunk
Termékeink
GreenFert termékek
Lombtrágyák
Mikrobiológiai készítmények
Műtrágyák
Növényvédő szerek
Vetőmagok
Szolgáltatásaink
Növénybiztosítás
Preciziós gazdálkodás
Technológia fejlesztés
Termelés finanszírozás
Terménykereskedelem
Zónainfó
Blog
Pályázat
Kapcsolat
Cégközpont
Területi elérhetőségek
Kapcsolatfelvétel
Találatok:
Találatok megtekintése “” kifejezésre
Gazdabolt találatok:
Nincs találat
Gazdabolt találatok megtekintése a(z) “” kifejezésre
  • WEBSHOP
  • Rólunk
  • Termékeink
    • GreenFert termékek
    • Lombtrágyák
    • Mikrobiológiai készítmények
    • Műtrágyák
    • Növényvédő szerek
    • Vetőmagok
  • Szolgáltatásaink
    • Növénybiztosítás
    • Preciziós gazdálkodás
    • Technológia fejlesztés
    • Termelés finanszírozás
    • Terménykereskedelem
    • Zónainfó
  • Blog
  • Pályázat
  • Kapcsolat
    • Cégközpont
    • Területi elérhetőségek
    • Kapcsolatfelvétel
Nincs kedvencnek jelölt termék.
Nincs termék a kosárban!
Megnézem a kosár oldalt
Nincs összehasonlítandó termék!
  • Főoldal
  • Blog
  • Innovatív termékeink a termelők támogatásának érdekében
Vissza

Innovatív termékeink a termelők támogatásának érdekében

termékek | mikrobiológiai készítmények
Megosztás

Egy évvel ezelőtt adtunk hírt, hogy létrejött az innovatív termékek kereskedelmi üzletága az IKR Agrár Kft-ben, 9 szaktanácsadóval, a meglévő területi képviselő csapat mellett a gazdálkodók támogatására.

„Elmondhatjuk, hogy mozgalmas első éven vagyunk túl, több ezer tárgyalási óra, szántóföldi szemlék, kísérleti beállítások, előadások tartása van a csapat mögött” – kezdte a bevezetést Zsiga Ákos, az innovatív termékek kereskedelmi üzletág-igazgatója. „Folyamatosan dolgozunk azon, hogy a termékekről minél több és mélyebb szakmai információkkal tudjuk szolgálni partnereinknek, ehhez több száz helyen az országban állítottunk be a velünk együttműködő gazdálkodóknál üzemi szintű kísérleteket mikrobiológiai készítményeinkkel, mikrogranulált startereinkkel és saját gyártású lombtrágyáinkkal, ahhoz, hogy az ott szerzett tapasztalatokkal és eredményekkel még pontosabb ajánlásokat és minél sikeresebb értékesítési tárgyalásokat tudjanak végezni a kollégák.”

A következőkben szaktanácsadók mutatják be tapasztalataikat, kiemelten azon termékekből, amelyek az Agrár Ökológiai Programban (AÖP) is szerepelnek.

„A mikrobiológiai készítmények közül a titaN (Bacillus mojavensis) őszi búzára gyakorolt hatását tanulmányoztuk” – ismertette Marglné dr. Ambrus Helga, az IKR Agrár Kft. Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyei innovatív szaktanácsadója. Mint mondta, a kísérletbe bevont fajták és termőhelyek a következők voltak: MV Kolo – Hódmezővásárhely (Simon Jenő szaktanácsadó által), Altigo – Bakonyszombathely, valamint Rubisco – Bögöte (Szalai Renáta szaktanácsadó által), a kezelést legalább 1 ha-os területen végeztük. „Több dózisban és időpontban juttattuk ki a titaN-t: 1 kg/ha ősszel, osztott kezelés 0,5 kg/ha ősszel és tavasszal, 1 kg/ha ősszel és 1 kg/ha ősszel és tavasszal. Jelen cikkünkben csak az őszi 1 kg/ha és a tavaszi 1 kg/ha-os kezelés eredményeit mutatjuk be. A titaN őszi kijuttatása 2022. november közepén valósult meg, majd az adatok felvételezése 4 hónapra a kijuttatás után történt, amit a tavaszi titaN-kijuttatás követett (2023. március-április). A titaN-t a javaslatnak megfelelően permetezőgéppel, 200-300 l/ha lémennyiséggel juttattuk ki. Kezelésenként három, véletlenül kiválasztott területen 100-100 db növényt vizsgáltunk. A felvételezést kora tavasszal végeztük” – fogalmazott.

Az őszi kezelés hatását a növények fejlődésére és az egészségi állapotára az 1. és a 2. ábrán mutatjuk be.

A fajtákat minden esetben a saját termőhelyen kapott kontrollhoz viszonyítottuk. Mindhárom termőhely esetében mind a teljes növény – a gyökér –, mind pedig a szárhossz tekintetében titaN hatására nagyobb értéket mértünk (1. ábra), ami azt bizonyítja, hogy a titaN kedvezően hatott a fiatal növények fejlődési erélyére.

Bakonyszombathelyi termőterületen a növekedési erély mellett megfigyeltük, hogy a kontrollállomány rozsdával fertőzött volt, míg a titaN-nal kezelt növényeken ez nem volt tapasztalható (2. ábra). Ez az eredmény alátámasztja a titaN fungicid hatását.

Az őszi titaN-kezelés hatásának felvételezése után mindhárom termőhelyen megtörtént a tavaszi kezelés is. A tenyészidőszak során több szántóföldi szemlét tartottunk, annak érdekében, hogy nyomon kövessük a titaN hatását a növények egyedfejlődésére és növekedési erélyére, azonban jelen tanulmányunkban a betakarítás során kapott eredményeket ismertetjük. Az aratáskor kezelésenként mintát vettünk, és az IKR terményszárító telepein megmértük a termény minőségi paramétereit. Továbbá hozammérős kombájn segítségével kezelésenként nyomon követtük és detektáltuk a termésmennyiségeket. A fajták/termőhelyek eredményeit a következő diagramokon mutatjuk be.

Kíváncsiak voltunk, hogy milyen hatással van a titaN a szemtermés minőségi paramétereire. A termény egyik legfontosabb minőségi paramétere a fehérjetartalom. Megmértük a minták fehérjetartalmát, amit a 3. ábrán mutatunk be. A titaN-kezelés hatására mindhárom termőhelyen mindkét kezelésnél a kontrollhoz képest nagyobb fehérjemennyiséget figyeltünk meg.

A másik nagyon fontos minőségi paraméter a sikértartalom, ezért megnéztük a titaN arra gyakorolt hatását is. Ugyanaz a tendencia volt megfigyelhető a sikértartalom esetében is, mint a fehérjetartalomnál, mindhárom termőhelyen mindkét kezelés tekintetében szignifikáns különbséget tapasztaltunk a kontrollhoz viszonyítva. A legnagyobb minőségi javulást Bakonyszombathelyen mértük, sőt, a kezelések között is találtunk különbséget: a tavaszi kezelés hatására nagyobb mértékben növekedett a termény sikértartalma (4. ábra).

A betakarításkor hozammérős kombájnnal nyomon követtük a termésmennyiséget. Eredményeinket az 5. ábrán szemléltetjük. A legnagyobb termésmennyiség-növekedést Bögötén tapasztaltunk. Az őszi titaN-kezelés esetében 0,93 t/ha, míg a tavaszi titaN-kezelés esetében 0,68 t/ha terméstöbbletet mértünk a kontrollhoz viszonyítva.

Az ismertetett eredmények tükrében elmondhatjuk, hogy az őszi titaN-kezelés hatással volt a fiatal növények egyedfejlődésére és egészségi állapotára. Mind az őszi és mind a tavaszi titaN-kijuttatás hatására a szemtermés minőségi paraméterei mindhárom termőhelyen szignifikánsan nagyobb értéket mutattak, mint a kontroll. Két termőhelyen a termésmennyiség is jelentősen nagyobb volt, mint a kontroll. A titaN alkalmas az őszi búza minőségi paramétereinek javítására, illetve a termésmennyiség növelésére. Ezen tapasztalatok után megfelelő szaktanácsadást követően ajánljuk partnereinknek.

„A mIKRo-CELL (Bacillus licheniformis) úgy képes az eredményes cellulózbontásra, hogy közben annak bontási energiájából légköri N-t köt” – folytatta a tapasztalatok ismertetését Hörnyéki Szabin, az IKR Agrár Kft. Bács-Kiskun, Tolna és Baranya vármegye innovatív szaktanácsadója. Emellett hasznos tulajdonsága még, hogy megakadályozza a talajlakó gombakórokozók fennmaradását, így elősegítve a talajegészséget, továbbá átalakítja a talajban kötött formában lévő foszfort, és a szármaradványok bontásával fokozza a humuszképződést.

2022 őszén az ország minden pontján majd 200 termelőnél állítottak be tarlókezelési kísérletet kukorica-, napraforgó-, kalászos- vagy akár paprikatarlóra. Az innovatív termékek kereskedelmi üzletágának szaktanácsadói 2023. június-júliusában ezen kísérleti helyszíneken megvizsgálták a készítmény hatásait.

A vizsgálatok során tapasztaltuk, hogy a termék Bacillus licheniformis hatóanyaga megmutatta a benne lévő potenciált. A legjobb eredmények minden kétséget kizáróan a laza szerkezetű, jó vízellátottságú talajokon mutatkoznak, ahol megfelelő talajlevegő állt rendelkezésre a baktériumok élettevékenységéhez. Itt a kontrollhoz képest is látványos szárbontó hatás volt megfigyelhető (6. ábra).

6. ábra: Jobb oldal mIKRo-CELL-lel kezelt tábla, bal oldalt a kontroll.

Továbbá szántás-forgatás nélküli területeken, ahol a szármaradványok zöme a felső 15 cm-es rétegbe került, jól kivehető, hogy mely talajrétegek azok, ahol a mikroorganizmusok számára legkedvezőbbek a körülmények. Természetesen a közvetlenül a talajfelszínen elhelyezkedő szármaradványok bontása a legnehezebb, mivel növényfedettség és árnyékolás hiányában az UV folyamatosan éri. A talajfelszínhez képest kevésbé, de továbbra is nehezek a körülmények talajtípustól függően a felső 5 cm-ben, mivel a réteg nedvességtartalma rendkívül nagy mértékben és gyorsan képes változni, illetve gyakran jellemző rá – leginkább a nyári hónapokban – a nedvességhiány. A fentebb említett forgatás nélküli területeken tehát a talajfelszínen és a körülbelül 5 cm-es mélységig csak kis eltérés látszik a mIKRo-CELL-lel kezelt és a kezeletlen területek között, ellenben műveléssel az 5 cm-nél mélyebbre bekevert szármaradványokon már újra látványos cellulózbontó hatás látszik a kontrollhoz képest.

Pontosan mit is kell mutatnia egy hatékony szárbontó készítménynek? Természetesen a vizsgálat időpontjától, azaz attól függően, hogy a szárbontás folyamata hol tart a területen, különböző hatásokat figyelhettünk meg. Megfelelően aprított napraforgó és kukorica szármaradványok, illetve ideális körülmények mellett egyes helyszíneken már egyáltalán nem volt fellelhető szármaradvány július hónapra (7. ábra).

7. ábra: Jobb oldalt mIKRo-CELL-lel kezelt, bal oldalt a kontroll kukoricatarló.

Kevésbé ideális körülmények vagy nagyobb szármaradványok esetén azok mennyiségében és állagában volt észrevehető különbség. Ezen területeken a növényi maradványok szerkezete megváltozott, a fizikai behatásra-eltörésre roppanó, nyers szármaradványokkal ellentétben laza, széteső, kézzel szinte elkenhető szerkezetet mutattak, tapintásra nedvesebbnek és vízzel átitatottnak tűntek.

Továbbá nem szabad megfeledkezni a termékben alkalmazott baktérium Bacillus licheniformis egyediségéből fakadó előnyről sem, azaz hogy a cellulóz bontási energiájából légköri N-t képes kötni. Állományszintű különbségek több kísérlet esetén detektálhatóak voltak a kontroll és a kezelt területek között, vitálisabb, robusztusabb, esetenként a fenológiai fejlettség tekintetében előrehaladottabb állapotban lévő növények voltak jellemzőek a kezelt területeken.

Szárbontáson túl foglalkozni kell a tarlókon megjelenő fertőző kórokozókkal is, például az őszi káposztarepce tarlókat végigjárva sajnos sok helyen látszanak a csapadékosabb évjárat negatív hatásai, több helyen láthatóak a tarlókon Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary által fertőzött tövek. Az előrejelzések alapján valószínűsíthető, és egyes táblákon már látszik is, hogy a repcék után a napraforgókon is találkozhatunk majd a kórokozóval. Nem szabad elfeledkezni az ugyancsak talajlakó Macrophomina phaseolina (Tassi) Goid kórokozóról sem, amely fertőzésének az aszályérzékenyebb területeken a déli országrészben az utóbbi hetekben uralkodó rendkívül magas hőmérsékletek és a csapadékhiány által legyengült napraforgónövények teremthetik meg az ideális feltételeket. E két kórokozó mellett más talajlakó kórokozó gombák ellen is kiváló preven-

tív védelmet nyújt, a talajban megtalálható fertőző inokulum-mennyiségre nézve gyérítő hatásra képes a Hi Spore készítményünk a benne található erős térparazita Trichoderma asperellum gomba T1-es törzsével. Azokon a táblákon, ahol számolhatunk e kórokozók megjelenésével, mindenképp szükséges a használata, de egyéb kedvező tulajdonságai miatt más területeken is javasoljuk.

 

Szakmai kérdésekben forduljon bizalommal az IKR Agrár Kft-hez, keressék a területen dolgozó kollégákat, kérjenek ajánlatot a termékek vásárlásához.

Országos lefedettséggel várjuk a megkeresést!

www.ikragrar.hu/kapcsolat

Legfrissebb híreink

A TERVEZHETŐ JÖVŐ

Cégközpont

  • Telefon: +36 (34) 569 024
  • Fax: +36 (34) 569 049
  • Email: info@ikragrar.hu
  • Cím: 2943 Bábolna IKR Park 890. hrsz.

Kiadványok

  • Agrár Horizont
  • Katalógusok
  • Prospektusok
  • Biztonsági adatlapok

Információk

  • Adatkezelés
  • Cookie-k (sütik)
  • Gazdabolt ÁSZF
  • Gazdabolt vásárlás menete
  • Tájékoztató - Panasztv.
  • Termény Adásvételi Keretszerződés és Mellékletei
Minden jog fenntartva. © IKR Agrár Kft. 2023
Webfejlesztés:
LogiNet