A klímaváltozást is leküzdhető akadályként látó gazdálkodók szerint az újító technológiával készülő mikrobiológiai készítményeket nem vagy nem csak az Agrár Ökológiai Program miatt érdemes választani. A levegőből kinyert nitrogénhatóanyag, a talajból felszabadított kötött foszfor, a biológiai növényvédelemmel kiváltott vegyszerezés együtt ugyanis nem csupán pontokat érnek, egy rossz évet is képesek megmenteni. Így történt Guti Gergelynél is, aki szép eredménnyel arathatott napraforgót földjein a 2022-es aszály dacára is.
A bevált biológiai lehetőségeiről, eredményekről kérdeztük a gazdát, valamint Juhász Mártont, az IKR Agrár Kft. szakértőjét.
Guti Gergely Fejér megyében Fehérvárcsurgó és Mór között, a Bakony lábáig elnyúló Móri-árok térségében gazdálkodik. A terület rendkívül heterogén, és sokszor humusztartalomban szegény talajain meglátása szerint sok múlik azon, hogy innovatív termékeket és helyes agrotechnikát alkalmazzunk. „Felénk az 1%-os humusztartalomtól az 5% körüliig, homokos részektől a kötött agyagoson át a vályogtalajon keresztül réti és mezőségi talajig egy kis csernozjommal vegyesen minden előfordul. A technológiák egyik legfontosabb feladata ezért, hogy a gyengébb részek átlagait felhúzza, vállalhatatlan költségek nélkül” – fogalmaz a gazdálkodó.
A termelő szerint a nyereség helyben elképzelhetetlen újító szemlélet nélkül, melynek gépesítésben, de főleg tápanyagok és biológiai termékek terén egyaránt jelen kell lennie.
„Azóta az életem része a mezőgazdaság, amióta a nagybátyámnál töltött nyarak idején részt vettem az aratási és szerelési munkákban. Már gyermekkoromban integettem a traktoroknak kombájnoknak, vagy épp kimentem a helyi TSZ-be, ahol dolgozott. Láttam, hogyan alakult át minden az agráriumban, 8 hektáros területről építkeztem az évek során, nagybátyám és a családom segítségével, apránként 110 hektáros területig. 2001 óta vagyok őstermelő, 2019 óta családi gazdálkodóként viszem tovább, amit nagybátyám rám hagyott. Megjegyzem, hogy a legtöbb helyi termelővel jó viszonyt ápolok, az előző években némelyiküktől kifejezetten sok segítséget és tanácsot kaptam a gazdálkodáshoz. Már csak az örökség miatt is keresem a talajéletnek kedvező, igényes megoldásokat, hiszen szeretném, ha mindez sokáig fennmaradna, és a fiamnak ezt az eszmét, értékrendet adhatnám tovább.”
Az újításra a gazda szerint még ennél is komolyabb ösztönzőt jelentettek a háborúval elszállt árak és a 2022-es aszály veszteségei.
„Ahogy én látom, az egyetlen járható út, ha az ember vesz egy mély levegőt, és a 2022-es terméskiesés dacára beruház jobb gépekbe, eszközökbe, tápanyagokba, innovatív biológiai készítményekbe. Az inputanyagok ára ugyanis egyhamar biztosan nem áll vissza. Elég képlékeny most a helyzet, de biztos, hogy jó minőségű és mennyiségű termés nélkül nem tudjuk tartani a lépést. Kockázatosnak tűnhet, de nincs más út, mint minőségi agrotechnikával megadni mindent a talajainknak, növényeinknek a jó termésért. Érdemes szerintem ezt a gondolkodásmódot követni, hiszen öntözetlen táblákon, 17-18 aranykoronás földeken arattam már szárítás után közel 12 t/ha átlaggal kukoricát, de még tavaly is sikerült 6,7 t/ha eredménnyel, kiváló minőségű sörárpát termelni. A vetésforgónkban található napraforgó, tritikálé és őszi búza esetében sincs okom panaszra.”
A gazdaság 3 éve áttért a forgatás nélküli talajművelési technológiára, kutatni kezdte azokat a lehetőségeket, amiket a precíziós gazdálkodás és a biológiai növényvédelem, baktériumtrágyázás és tarlóbontás kínál.
„Beruháztam erőgéppel együtt az RTK pontosságú GPS korrekcióba, automata kormányzásba, egy új grúberbe, a sort pedig egy fronthidraulikára szerelhető 600 literes biológiaianyag-kijuttató rendszer is kiegészítette, mellyel három eszközömön közvetlenül a talajra juttatható szinte bármilyen készítmény. A teljes területen elvégzett talajelemzések adataira támaszkodva így végre célzottan tudtam kialakítani azt a technológiát, amivel elégedett vagyok.”
Az innovatív biológiai készítmények terén Guti Gergely 2022-ben, az IKR Agrár ajánlására figyelt fel a Hi Spore trichoderma gombakészítményére. A kísérlet az aszály dacára olyan jól sikerült, hogy a készítmény idén is a teljes területen az üzemi napraforgó technológia része.
„A Hi Spore trichoderma gombakészítményét 26 hektár napraforgóban tettem próbára a biológiai növényvédelemhez különböző dózisokban. Az év során nemcsak arról győződtem meg, hogy hatékonyan megóvja a fejlődésben lévő növényeket a gombás fertőzésektől, de a gyökérzeten élő hasznos gombák valószínűleg javíthatták a tápanyag-ellátottságot is. Hi Spore-ral 2-3 hetet nyert a napraforgóm az aszályban, és a megyei átlag fölötti eredményt produkált, kifogástalan minőségben – telt szemekkel, magas olajtartalommal. A terület tavalyelőtt ősszel kapott egy kálisóval kiegészített Hunfert NPS immunMAX (1:2) alapműtrágyát a nitrogén-, foszfor- és kéntartalékokért 200 kg/ha dózisban, tavaly vetés előtt talajba keverve ezt 150 kg/ha Ensin szabályozott tápanyag-leadású kénes műtrágyával egészítettem ki ugyancsak az IKR Agrártól. Vetéssel egy menetben az állománynak 200 kg/ha HeliAktiv starter műtrágyával adtam lendületet. Ezután a Hi Spore-t gyomirtással egy menetben közel 1 kg/ha illetve 0,7 kg/ha dózisban juttattam ki a napraforgó 4-6 leveles állapotában. A hatásfokáról csak annyit, hogy még a Bábolnai Gazdanapok alatt megrendeltem a készítményt az idei teljes napraforgó területemre. A napraforgónk esetében a technológiával volt olyan 5 hektáros rész, ahol 4 t/ha mennyiség felett arattunk, míg összességében 2,5 t/ha üzemi átlaggal takaríthattunk be az eltérő talajadottságokat követve, 3 t/ha és 2 t/ha részátlagokkal.”
A cég szakértője, Juhász Márton szerint több erősség adódik össze.
„Az IKR Agrár Kft. Hi Spore készítményét a WP formuláció és a plusz tápanyaghatás emeli ki a konkurensek közül. Ennek köszönhetően ugyanis a hasznos gombák sokáig képesek ellenállni a kedvezőtlen környezeti hatásoknak, UV sugárzásnak, kijuttatást követően a talajfelszínen még a bedolgozás előtt. Ugyanennek a WP formulának köszönhetően a Hi Spore tárolása is nagyságrendekkel egyszerűbb, ugyanis nem igényel hűtést, egy jól temperált zárt pincehelységben is gond nélkül eláll akár több évig is.”
Az IKR Agrár új innovatív termékekkel foglalkozó üzletágának területi szaktanácsadója hangsúlyozza, a trichoderma gombakészítmények különösen a nagyüzemi mezőgazdaság terén képesek előnyöket biztosítani a termelőknek. Használatuk ugyanis bizonyított eredményességgel szorítja ki azokat a kórokozókat, amelyek például a szűk vetésforgó alkalmazása miatt szaporodnak fel.
„A kísérletek és a gazdálkodói tapasztalatok is megerősítették a Hi Spore gombák eredményesen szorítják ki a talajból például a szklerotíniás rothadást okozó Sclerotinia sclerotiorum fertőzést, ahogy a kalászfuzáriózist okozó fusarium nemzetség gombáit is – elveszik az életterüket –, erre mondjuk szakmai nyelven, hogy térparazitaként viselkedik. Ez a jótékony hatás csökkenő fertőzési nyomást jelent gombabetegségek terén az állományokban, javuló kondíciót a növényeken belül és nem mellesleg alacsonyabb növényvédelmi költségeket a gazdáknak.”
A szakértő szerint az erősségeket a plusz tápanyaghatás tovább bővíti.
„Ezek a gombák kölcsönösen hasznos együttélést alakítanak ki a növények gyökereivel, életciklusuk során mobilizálják a talajban amúgy kötött formában található foszfort. Általában gyorsítják a szerves anyagok lebomlási folyamatait is, ez a kiegészítő cellulózbontó hatás pedig a szárbontó készítményekhez hasonló elv alapján gyakorlatilag szerves trágyát képez a tarlón belül.”
A Fejér megyében található gazdaságban egy másik IKR Agrár biológiai készítményt is teszteltek, a mIKRo-Cellt, az IKR Agrár kettő az egyben hatású tarlóbontó készítményét.
„Egy-két éve használok tarlóbontó készítményeket, sokat beszélgettem a használóival, így ismerem a talajéletre gyakorolt pozitív hatásukat. Az IKR Agrárral közös eszmecsere eredményeképpen megbeszéltük, hogy megpróbálom terméküket, bár az nem kifejezetten az én technológiámhoz lett kifejlesztve. A 600 literes fronttartályból a grúberre és a rövidtárcsára szerelt kijuttatón keresztül közvetlenül a talajra juttattam ki a mIKRo-Cellt azonnal bedolgozható formában, 5 hektár kukoricatarlón. A javasolt 1 kg/ha kezelést két részletben oldottam meg, az előírt 150 liter helyett kétszer 60 literes oldatban. Mindennek dacára az év eleji szemlén láttam, hogy teszi a dolgát a hatóanyaga, így teljesen meg vagyok vele elégedve. A keverőegység nélküli, kistartályos kijuttatás tapasztalata az, hogy ilyen rendszerrel érdemes a betöltés után egyből kijuttatni a készítményt. Az állásidő alatt leülepedő anyag ugyanis eltömítheti a szűrőbetéteket. Azonnal megkezdett munka estén nem merül fel a probléma, a rázkódások fenntartják az oldott állapotot.”
Juhász Márton, az IKR Agrár szakértője szerint az elhangzottakon túl nem szabad elfelejteni azt, hogy a mIKRo-Cell nem csupán egyszerű tarlóbontó készítmény, hanem nitrogéngyűjtést is végez.
„A mIKRo-Cell nemcsak szárbontást végez, hanem életciklusa alatt nitrogént köt meg a levegőből. A termékkel így a pentozánhatás is kivédhető.
A felhasználását egyszerűsíti, hogy a benne található Magyarországon izolált Bacillus licheniformis baktériumok nem érzékenyek az oldat pH-értékére sem.”