Nem véletlenül emlegetik a magyar gazdálkodók is egyre gyakrabban a növényvédelem világában a gombakészítményeket. A kultúrnövények gyökérzetéhez kapcsolódó hasznos gombanemzetségek segítségével ugyanis több, az egészséges és bő termést veszélyeztető probléma is elillan. A megfelelő gombák segítségével megvalósított biológiai növényvédelem természetesen erősítheti a növényi immunfolyamatokat, ami válasz az EU Green Deal által diktált növényvédőszer-kivonásokra. Ezen a téren kiemelkedően hasznos Trichoderma gomba, ez ugyanis nem csak immunizál. Gyakori vetésváltások esetén is sikeresen szorítja ki a fuzáriumot vagy a szklerotíniás rothadást előidéző kártékony gombákat is a talajból. A Trichoderma gombák biokontroll erejét kamatoztatja az IKR Agrár új Hi Spore mikrobiológiai készítménye is. Termésminőség és mennyiségnövelő hatását kísérletek is igazolják, de a gazdálkodók is dicsérik.
A mikrobiológiai készítményekkel végrehajtott talajjavítás olyan szakszerű munkát igénylő befektetés, amely igazán hosszú távon térül meg a gazdálkodóknak. Azonban az Európai Zöld Paktum (EU Green Deal), valamint az annak létrejöttét előidéző talajtani és klímaváltozások miatt a gazdáknak nincs más lehetőség, be kell építeniük a zöld technológiákat az agrotechnikába.
Az EU Green Dealnek megfelelően ugyanis 2050-ig:
Többről van itt szó azonban puszta bürokráciánál. Sajnos az elmúlt évtizedekben a nagyüzemi méreteknél sokszor az átgondolatlanul végrehajtott műtrágyázásnak, szintetikus növényvédőszer-használatnak hátulütői most értek be.
A talajok mikroflórája elszegényedett, így visszaszorultak azok a hasznos baktériumok, gombák, mikroorganizmusok, amelyek elengedhetetlenek a talaj termékenységének fenntartásához. A kizsigerelt és kemikáliákkal feltöltött talajokban felszaporodtak a kártevők, valamint az olyan káros gombaformák, amelyek fuzáriummal, szklerotíniás rothadással rontják le a termés mennyiségét és minőségét.
Az egyre magasabb inputanyagárak világában érdemes a gazdáknak újra megismerkedniük a növényeik gyökereivel kapcsolatot létesítő hasznos gombákkal. Ezek a természetes szövetségesek ugyanis a talajélet helyreállításával elősegítik a kijuttatott termésnövelő anyagok jobb hasznosulását, elérhetővé teszik az amúgy kötött tápanyagforrásokat. Olyan formában erősítik a növényi ellenállóképességet, amely megfelel az EU által elvárt átalakulásoknak is.
A hasznos gombák közül különösen fontos a gazdálkodók számára a Trichoderma gombanemzetség. Jelenlétük biztosítja ugyanis a vetésváltás problémamentes lebonyolódását. Ezek a kártevő gombák természetes ellenségeiként megvédik a növényeket a talajban található kórokozókkal szemben – ez a biokontrollhatás. Másrészt fontos szerepük van a növényi szármaradványok lebontásában is. A nagyüzemi monokultúrás termesztés, túlzott műtrágya- és növényvédőszer-használat miatt azonban a legtöbb hazai talajban előfordulásuk lecsökkent, a kívánatos 100-200 darab/cm3 helyett csíraszámuk sokszor 1-2 darab/cm3 körül alakul. Ennek orvoslásával fejt ki hatást az IKR Agrár Kft. Hi Spore mikrobiólógiai készítménye. Ez nagy dózisban, bizonyítottan a magyar talajból elkülönített Trichoderma asperellum gombák T1-es törzsét juttatja a termőföldbe.
Horváth András, az IKR Agrár Kft. növényvédőszer-kereskedelmi üzletágvezetője szerint nem szabad átsiklani afölött, hogy honnét származnak gombakészítményünk gombái, a kezelés eredményessége múlik ugyanis ezen.
„Számos, magát kedvező áron kínáló hasonló készítményben találhatunk például Kínából származó Trichoderma gombákat. Ezek hatása kérdéses, akár kedvezőtlenül is befolyásolhatják a magyar talajéletet. Ahogy a műtrágyatermékeknél fontos, hogy a hazai viszonyokhoz fejlesszük az összetételt, a természetes biológiai alapú növényvédelmi, talajkondicionáló termékeknél sincs ez másként. Az IKR Agrár Kft. szakmai csapata épp ezért egy magyar családi vállalkozás évtizedes tapasztalatát vette igénybe a termékfejlesztéshez, a BIOVÉD Kft.-ét”– vezeti fel a legfontosabb tudnivalókat Horváth András.
A Trichoderma gombák által kiváltott ISE 40%-kal csökkenti a környezeti stresszfaktorok és kártevők negatív hatásait. A kezelésekkel ráadásul kevesebb menetben, kisebb növényvédőszer-dózissal csökkenthető a szklerotíniás rothadás okozta kár, vagy a kalászosoknál, kukoricánál a fuzárium mennyiségi és minőségi (mikotoxinok) veszteség is.
„A Trichoderma gombák elveszik a tápanyagokat, életteret az olyan káros gombák elől, mint a Sclerotinia sclerotiorum vagy Fusarium – emiatt hívják őket hasznos térparazitáknak. A Trichoderma ezen felül növényi hormonokat – elsősorban auxin típusúakat – is termelnek, aminek köszönhetően megnő a növények gyökérzete. Ha azt tudjuk mondani, hogy közel a felével ki lehet tolni a gombakészítmények alkalmazásával a napraforgó vagy repcekultúrák aszály- és hidegtűrését, emelni tudjuk a termés mennyiségi és minőségi mutatóit, az nagy szó. Pedig a kísérleti eredmények ezt mutatják.” – emeli ki Horváth András.
A mérhetőség természetesen fontos akkor is, ha a kémiai alapú növényvédelem alternatíváit keressük. Az IKR Agrár Kft. épp ezért a partnereinek képes kezelés előtti és kezelés utáni talajelemzésekkel kimutatni a Hi Spore alkalmazással megvalósult talajjavítás hatásfokát.
„A talajmintákat munkatársaink itt is akkreditált laboratóriumokban dolgozzák fel, ahol pontosan kirajzolódik a talaj trichodermaspóra-tartalma” – emeli ki Horváth András.
A jótékony hatást a kísérleti eredmények is sorra megerősítik.
„Többállomásos kísérleteink visszaigazolt terméseredményei szerint kukoricában +9,4-23,1% többlettermést ért az IKR Agrár Hi Spore kezelés, napraforgóban +3,3%-16,1% között alakult a többlettermés. 2020 őszén Pécs-Reménypusztán állítottunk be egy repcekísérletet, ahol a kezeletlen kontrollal szemben 1 kg/ha dózisban végeztünk kezeléseket a Hi Spore mikrobiológiai készítménnyel is. Itt egyszeri őszi kezeléssel + 104 kg termést produkált a parcella, míg a kétszeri kezeléssel 1 hektáron már 340 kg terméstöbbletet mértünk. Ez az akkori terményárak mellett azt jelentette, hogy a kezelés a dupláját hozta vissza a ráfordításnak.”
A beállított kísérleteken túl a Hi Spore gombakészítményben található immunizáló Trichoderma gombák a mindennapi termelői munkában is jól bizonyítanak. Ilyen például Kaiser István kertészete is, aki Tolna megyében mintegy 280 hektáron termel változatos zöldségeket.
„Dunaszentgyörgyi kertészetünk fő profilja a zöldségtermesztés. Különböző paprikafajtákkal, zöldborsóval, korai káposztafélékkel, csemegekukoricával, brokkolival foglalkozunk 25-38 aranykoronás földeken. A termelés érdekében sokszor túlhasznosítjuk a földeket. Minden évben jelentős területen kétszer vetünk és takarítunk be. Ahhoz, hogy ez a talajéleten keresztül ne bosszulja meg magát, fokozottan ügyelni kell a szakszerű talajvédelemre, talajjavításra. Ehhez építettük be a technológiánkba a hasznos gombakészítmények alkalmazását a Hi Spore-ral. A talajtakarás alatti növényeinknek csodájára járnak a környékben, ezek alá van, amikor csepegtetőszalaggal juttatjuk be a Trichoderma gombákat tartalmazó oldatot. Egyéb esetekben a palántázás, vetés előtt juttatjuk ki a készítményt, majd az előírásoknak megfelelően el is dolgozzuk. Jó biokontrollhatást biztosít.”
A termelő szerint az alkalmazást nagyban megkönnyíti, hogy a Hi Spore készítménynél a felhasználhatóság rugalmasan alakul, a talajelőkészítéstől kezdve akár az egész tenyészidőszak alatt kijuttatható maximum 5%-os vizes oldat részeként. A folyamatokat gyorsítja, ha mindez már akkor történik, ha a növények kikeltek.
„Ezen a piacon kimondottan ügyelni kell a betegségellenállóságra, hiszen értékesíteni csak olyan zöldséget lehet, amelynek állaga, íze egyaránt kifogástalan. Náluk nincs mire panaszkodni a Hi Spore alkalmazása mellett.”
Szeretné kevesebb növényvédőszerrel, természetes úton megvédeni kultúrnövényeit a betegségektől, környezetti stresszfaktoroktól, kártevőktől? Válassza az IKR Agrár Hi Spore mikrobiológiai készítményt Trichoderma gombákkal!