A kukoricatermelők szempontjából a tavalyi termésév rendkívül kedvezőtlenül alakult. Az évszázados aszály nemcsak a termésmennyiségek tekintetében okozott problémát, jelentős minőségi romlást eredményezett. A kukorica felhasználók - legyen az takarmánygyár, kukoricamalom vagy ipari feldolgozó - csak a toxinmentes terményt tudják megvásárolni és felhasználni. Habár az EU szabályozás az aflatoxin maximális határértékét 20 ppb-ben szabta meg, a vevők csak az 5 ppb alatti tételeket keresik, hiszen jó minőségű végterméket csak kiváló alapanyagból lehet gyártani.
A kukorica lepkekártevőinek (kukoricamoly, gyapottok-bagolylepke) nagyarányú felszaporodása, lárváinak kártétele a csővégeken történő rágásuk nyomán fokozottan megjelenő gombafajok megjelenését és azok toxintermelését idézi elő. A betakarított szemtermés vagy akár a szilázsnak felhasznált alapanyag toxintartalma egyre fontosabb szemponttá válik az árukukorica termesztésben is, ugyanis a határértéken felüli toxintartalom károsan hat a takarmányozás során, de akár a tejben megjelenve egészségkárosító hatású is lehet.
A kukoricamoly esetében az első nemzedék elleni védekezéssel sokat nyerhetünk, hiszen ez a nemzedék felelős a bekövetkező terméskiesésért. A szárban történő károsítása csökkenti a növényen belüli víz és tápanyagáramlást, így - különösen szárazabb időjárási körülmények között - a cső fejlődését. Ugyanakkor, ha eredményesen védekezünk az első nemzedék ellen, azzal lecsökkentjük a második nemzedék egyedszámát és csőkártételét is, amely leginkább a termés káros toxintartalmáért felelős.
A kukorica optimális tápanyag ellátására is nagy figyelmet kell fordítani, hiszen a jó kondícióban lévő növények ellenállóképessége sokkal jobb a kártevőkkel és kórokozókkal szemben. A megfelelő tápanyag ellátás érdekében kiegészítésként alkalmazhatóak a lombtrágyák, amelyeknek számos előnye van: az időjárás viszontagságaitól független, gyorsabb felszívódás, a kultúrnövény számára specifikus tápelem tartalom. Ezen termékek alkalmazásával hosszú évek tapasztalata alapján a termés mennyiségben és minőségben is jelentős eredményeket értünk el.
A kukoricamoly első nemzedéke elleni védekezést a rajzáscsúcs kialakulása után 6-8 nappal érdemes célzottan elvégezni, a lárvák kelésének időszakában a tartamhatással és felszívódó tulajdonsággal rendelkező Coragen® rovarölő szer használatával, ezzel egy időben javasolt kijuttatni a LOVOSPEED lombtrágyát 12 l/ha dózis alkalmazásával.
A fenti szempontokat érdemes átgondolni, mert egy jó döntéssel megalapozhatja és biztonságban tudhatja megfelelő minőségű kukorica termését. Amennyiben csomagajánlatunk felkeltette az érdeklődését forduljon bizalommal a területi képviselő kollégáinkhoz: https://ikragrar.hu/kapcsolat