Termelői szemmel a mikrobiológiai készítmények alkalmazása Magyarországon még csak gyerekcipőben jár, de a tapasztalt nagygazdálkodók szerint a mai gazdasági és éghajlati környezetben egy percet sem szabad kivárásra pazarolni az esetükben. Ezt a tábort gyarapítja Fejér megyében Gráner Zsolt is, hiszen ahogy fogalmaz: "hektáronként ma minden megfogott 100 kg műtrágya vagy 1-2-vel kevesebb növényvédelmi kezelés is számít a talpon maradáshoz."
A tapasztalata szerint az olyan termékek, mint a titaN nitrogéngyűjtő baktériumkészítmény vagy a Hi Spore trichoderma gombakészítmény, többre is képesek, tápanyagfelvételt, talajéletet javító hatásukkal ugyanis felzárkóztatják még a gyenge táblákat is az átlaghoz termés terén.
A tavalyi évben a búzába kijuttatott titaN kezeléssel legalábbis így történt a csákvári központtal dolgozó 1000 hektáros gazdaságban. A bevált mikrobiológiai készítményekről és az azokkal sikeresen kombinált konvencionális lombtrágyák lehetőségeiről kérdeztünk.
1000 hektár megművelt területtel és az idők szavát követő megújulásokkal a Csákvári Agrár Kft. gyakorlatilag az 1950-es évek óta ismert szereplője a mezőgazdaságnak Fejér megyében. A nagy területtel mindig legalább annyi kihívás is járt, mint lehetőség, hiszen a táblák éppúgy szétaprózottak, mint a megye talajadottságai – csernozjom jellegű talajoktól a barnaföldön át az agyagbemosódásos erdőtalajon keresztül, öntéstalajokon át a köves földhátakig előfordulhat bármi. Gráner Zsolt szerint nincs más megoldás, meg kell találni azokat a technológiákat, amelyekkel egységesíthetőek az eredmények, javítható a korábbi, sokszor talajokat kizsigerelő nagyüzemi gyakorlatok talajéletet romboló hatása. A változó környezetben ugyanis csak így maradhat nyereséges a termelés.
"Négy falu határában termesztünk 2014 óta kft.-ként klasszikusokat – kukoricát, napraforgót, búzát, árpát és repcét –, ahol a mostani környezetben vagy találunk megoldást a terméseredmények megőrzésére és a költségek csökkentésére, vagy a klímaváltozás és a drágulás győz. Az évtizedekkel ezelőtti nagyüzemi mezőgazdaság a túlműveléssel sokat rontott a talajaink állapotán, ezt muszáj helyreállítani, de ehhez számos területen újítani kell a technológián is. A forgatás nélküli módszerrel ugyanis meg kell oldani a talajba kerülő nagy mennyiségű szármaradvány gondját is, itt a hasznos gomba- és baktériumkészítmények számos előnyt tartogatnak. A jobb talajnak ugyanis jobb a vízháztartása, de éppúgy jobb a tápanyagszolgáltató képessége is. A mai árak mellett, ha csak 100 kg műtrágyát meg tudunk spórolni hektáranként vagy kevesebb növényvédőszert, kondicionálószert kell kijuttatni, érezni a különbséget. Nem beszélve arról, hogy a jobban táplált növény jobban ellenáll a környezeti stresszeknek is, ami ma szintén nagyobb biztonságot jelent."
A versenyképesség növeléséhez a gazdaságban már évek óta talajvizsgálati eredmények alapján pótolják a tápanyagokat, éltek a precíziós gazdálkodási pályázat lehetőségeivel is, de az újítás jegyében idejekorán nyitottak a baktériumkészítmények felé is. Az IKR Agrár titaN és Hi Spore készítményei is így kerültek a látóterükbe.
"Az IKR Agrár képviselőjétől hallottam a titaN és Hi Spore mikrobiológiai készítményeiről. A baktériumtrágyák hatását már évekkel korábbról ismerem, így megfogott, hogy az IKR Agrárnál is jó ár-érték arányon érhető el biológiai növényvédelem és nitrogéngyűjtő baktériumok terén megoldás. Elhatároztam, hogy megnézzük, mire képesek nagyüzemi környezetben."
A gazdaságnál a tavalyi évben a kukorica és a kalászosok alatt vizsgázott a titaN, míg a Hi Spore-t idén a teljes repceterületükön használják.
"80 hektár repcénk alatt bizonyít idén a Hi Spore, míg a titaN-t 100 hektárnyi kukoricában és búzában tettük ki tavaly késő tavasszal. A kijuttatás után májusban még nagyon szép volt minden állományunk, de sajnos ugye júniussal megérkezett a teljes csapadékhiány, aminek végül teljes egészében áldozatul esett a kukoricatermésünk. Ami érdekesebben alakult, az a búza, itt I. osztályú javító minőséget sikerült learatni, 5 t/ha eredménnyel. A titaN szempontjából nem is a termésmennyiség beszédes, hanem a tény, hogy az egyik legrosszabb táblánkon próbáltuk ki kísérleti jelleggel, és még a 2022-es év dacára is felhúzta az ottani terméseredményeket az átlaghoz. A talajművelési technológia, tápanyagpótlás azonos volt, így a különbség egyértelműen a titaN érdeme. Elég nehéz a 2022-es év tükrében a termésnövelő hatásról beszélni, de mi úgy láttuk, hogy a gyökérzónában létrehozott kedvezőbb feltételekből profitáltak a növényeink. A Hi Spore-tól azt várjuk idén, hogy hasonlóan jól vizsgázzon a biológiai növényvédelem terén. A hasznos gombák talajba juttatásával ugyanis kiszorul onnan a szklerotíniás rothadás kórokozója. A használata, tárolhatósága egyszerű a terméknek, amit láttunk, eddig bíztató" – meséli a termelő.
Mivel teszi kedvezőbbé feltételeket a titaN a gyökérzónában? Juhász Márton, az IKR Agrár innovatív termékekkel foglalkozó területi szaktanácsadója szerint a titok, hogy az elvégzett alapvető feladatokon túl a készítmény gyakorlatilag ingyen szállít tápanyagokat és nedvességet a növényeknek.
"Az IKR Agrár titaN készítményében a Bacillus mojavensis baktériumok hazai viszonyokhoz ideális KN32-es törzse igazoltan képes nitrogént gyűjteni a növényeink számára. A működése hasznos együttélés a növény gyökérzetén, a növény táplálja a baktériumokat, amiért cserében a baktériumok javítják a tápanyag-ellátottságát, immunizálják a növényt, hasonlóan működnek, mint az embereknél a vakcinák. Ami azonban még rendkívül lényeges, a titaN baktériumai képesek plusz tápelemeket és nedvességet biztosítani a növényeknek. Hogyan? Ezek a baktériumok fel tudják venni és át tudják alakítani a talajban lekötődött foszfort, ráadásul az őket körülvevő poliszacharid burok megköti a talajpárát. Ezek a baktériumok ciklikusan felszaporodnak, majd elhalnak a talajban, a növények pedig az elhalt baktériumokból már használni tudják mind a mobilizált foszfort, mind a nedvességet. Rendkívül jövedelmező kapcsolat ez a növényeinknek" – emeli ki Juhász Márton.
Az IKR Agrár Kft. titaN készítményénél 1 kg/ha port oldjunk fel 200-300 liter vizes oldatban, majd szántóföldi permetezőgéppel oltsuk be a fiatal növényeket.
Kukoricában 5 leveles állapotban, napraforgóban 4-6 leveles állapotban alkalmazzuk a készítményt.
A Hi Spore 1-2 kg/ha dózisban alkalmazható 5%-os vizes oldatban valamennyi szántóföldi és kertészeti kultúra esetében.
Vetés vagy ültetés előtt permetezzük a talajra, majd dolgozzuk bele. Tenyészidőszak alatt permetezzük a talaj felszínére.
A készítmények a legtöbb növényvédőszerrel gond nélkül vegyíthetőek, kivétel ez alól a biopreparátum gombák fejlődését gátló és fungicid készítmények!
Gráner Zsolt a teljesség kedvéért hozzáteszi, hogy párhuzamosan nem szabad megfeledkezni a jól bevált technológiák alkalmazásáról sem. Náluk ilyen például a Lovospeed lombtrágya az IKR Agrártól, amelynek évek óta stabilan köszönhetnek plusztermést a földeken.
"A kalászosra február elején-márciusban folyékony nitrogénműtrágyát juttatunk ki a beltartalmi értékek növeléséhez. Ez nálunk a Stabile NS (25% nitrogén 13% kén), ami jelentős kénkiegészítést is tartalmaz. Ezt követően pedig kalászolás, zászlóslevél-terülés idején most már évek óta kijuttatjuk a Lovospeed-et (24% nitrogén, 5% kén, 2% magnézium plusz mikroelemek), ami egy nitrogéntúlsúlyos, magnéziumot, ként és mikroelemcsomagot tartalmazó lombtrágya. Lehetne ragozni, hogy miért tart nagyra az ember egy levéltrágyát, de néztük, mértük a különbséget, és a Lovospeed nálunk egy hektáron 500kg-1 tonna pluszt termést ér stabilan. Nemrég érkezett meg a telephelyünkre belőle 2 m3, így lesz mivel dolgozni idén is. Az IKR Agrár termékek estében kimondottan szeretem, hogy sosincs velük minőségi probléma. A lombtrágyák nem okoznak perzseléses tüneteket, gond nélkül kijuttathatóak, oszlathatóak, de ugyanez igaz a biológiai készítményekre is. Kifogástalan a kiszolgálás gyorsasága, a szakmaiság és a rugalmassága is a cégnek."