Szép borokhoz az egészséges szőlőn, az egészséges gyümölcshöz pedig ma okszerű lombtrágyázással segített növényvédelmen át vezet az út. Legalábbis így látja a helyzetet Komáromi Gábor, a Dél-balatoni borvidéken a rendszerváltás óta fennálló Szent Anna Borház szőlésze. A szakember szerint ugyanis egészség terén a szőlő annyiban hasonlít hozzánk, emberekhez, hogy a szakszerű táplálással jobb kondícióba hozott szervezet itt is ellenáll a betegségeknek. A tápanyag-utánpótláshoz használt készítményeket az elődcégeket is számítva lassan negyedszázada ugyanonnét szerzik be Szőlősgyörökön, ahonnét a megelőző növényvédelmi kezelésekhez használt szerek is érkeznek: az IKR Agrártól.
Szőlősgyörökön a szőlészet és borászat története egészen a római időkig nyúlik vissza, de a könnyed, illatos fehérborok, pezsgő-alapborok és tüzes vörösek vidékén az ország más területeihez hasonlóan a rendszerváltás után szinte új világ kezdődött. Így volt ez a helyi Szent Anna Borház esetében is, ahol ekkor vette kezdetét egy 2 hektáros ültetvényterülettel az a történet, amit Komáromi Gábor és családja mára egy étteremmel és szántóföldi területekkel kiegészült családi birtokká épített ki.
„A pincészet gyökerei 1980-ig nyúlnak vissza, édesapám, Komáromi Ferenc ekkor alapította meg a szőlészetet, akkor még Ferenc Pince néven. A térségben jól ismerték, hiszen a szőlősgyöröki termelőszövetkezetben Balatonboglártól délre mintegy 350 hektáron irányította a szőlőtelepítések munkálatait.” – meséli a kezdetekről Komáromi Gábor, akivel munkáról, illetve az ültetvény növényvédelmi kihívásairól beszélgettünk.
A rendszerváltás a Szent Anna Borház életében is mérföldkő volt. Komáromi Gábor édesapjának is ez hozta meg a lehetőséget, hogy teljes állásban azzal foglalkozhasson, ami számára egyszerre volt mesterség és a szabadság kiteljesedése – a szőlővel.
„Gyerekkoromtól kezdve bátorított, hogy lássam meg ebben a szakmában a szépet. Bíztatott, hogy ne szegődjek el alkalmazottnak máshová, »ne szolgáljak más urat«, amikor a szívvel termesztett szőlő és a szakmai odaadással készített bor mindent képes megadni, amit az ember csak szeretne. Bevallom, ezt fiatalkoromban még kevésbé értettem, hiszen míg mások nyaraltak, én a területeinken dolgozhattam. De ahogy idősödtem, beláttam, igaza van, erre lehet építeni. Családilag így is tettünk, 1990-ben 10 hektár szőlőterülettel rendelkeztünk, amit szívvel-lélekkel dolgozva bővítettünk ki mára 50 hektáros birtokká, ahol minőség-fókuszú szemlélettel évente 500-600 hektoliter bor készül. A kezdeti területeket az eltelt időben újratelepítettük, a további területen pedig modern szemlélettel 2011 óta telepítjük a tőkéket. Jómagam az iskoláimat célzottan gépészeti, borászati vonalon végeztem, így később teljes erővel tudtam becsatlakozni a pincészet teendőibe. Nővéremmel, aki az adminisztratív és pénzügyi vonalat képviseli, valamint az étterem teendőit viszi, és unokaöcsémmel, aki a szántóföldi növénytermesztést tartja kézben, ez teszi ki azóta is minden napunkat.”
A Szent Anna Borházba betérve a pince csak úgy roskadozik a jobbnál jobb fehérektől. Olaszrizling, Sauvignon Blanc, Muscat Ottonel, Chardonnay, Tramini, Királyleányka, Zöldveletlini, Rizlingszilváni. De vörösborok terén sem kell szégyenkezni Komáromi Gáboréknak. Szép eredményeket tudhatnak maguk mögött Pinot Noir, Cabernet Sauvignon vagy épp Shiraz terén is – és ekkor még a Merlot-t nem is említettük. Utóbbit 2011-ben Somogy megye borának is megválasztották. A titok? Komáromi Gáborék szerint ugyanaz, mint bárhol a szakmában: „egészséges szőlőt kell termeszteni, mert abból lehet csak szép bort készíteni!” Az extrém időjárás miatt ezért is válnak egyre fontosabbá ültetvényükben a szőlő lombtrágyák.
„A Szent Anna Borháznál most már évek óta gyakorlatilag a növényvédelem előszobájaként tekintünk a tudatos lombtrágyázásra. Amíg ugyanis a szőlő permetezése a gyógyszer a tőkéknek, addig a lombtrágya ugyannyit ér a megelőzéshez, mint nálunk, embereknél a helyes életmód. Az év folyamán a fenofázisoknak megfelelően célzottan tesszük elérhetővé a szőlő számára a mikrotápelemeket, amelyek így jobban ellenállnak a betegségeknek, vagy épp az olyan kártevőknek, mint például az egyre terjedő kabócafélék. Ez természetesen nem váltja ki a növényvédelmi feladatokat. Szerencsére mi ugyanott találtuk meg a kifogástalanul termékeket a szőlő növényvédelméhez is, mint a tápelempótláshoz, az IKR Agrárnál” – vallja a borászat vezetője.
1., Borosan Forte – extra bór a termékenyülés elősegítéséhez
A Szőlősgyörök határában található ültetvényeken a májusi gombabetegségek megelőzéséhez nélkülözhetetlen elemi kén mellett mindig kijuttatásra kerül bór is. Ehhez az IKR Agrár kínálatában elérhető Borosan Forte EK műtrágya piacon kimagasló bórtartalmat kombinál kedvező árfekvéssel.
Ajánlott dózisa szőlőben 2 l/ha.
„Elégedettek vagyunk az IKR Agrár lombtrágyájának hatékonyságával, a benne található bór segíti a virágzást, az árfekvése pedig jó a piacon. A kijuttatását a májusi munkák során mindig más növényvédőszerekkel közösen végezzük, keverhetősége, kijuttathatósága kiváló”- meséli Komáromi Gábor.
2., LovoCan – plusz kalcium az ellenállóképesség és a terméskötés előmozdításához
A nitrogén hajtás- és termésnövelő erejét kombinálja a kalcium pozitív élettani hatásaival a LovoCan lombtrágya, amit szintén sikeresen alkalmaztak Szőlősgyörökön. A kalcium szerepe különösen a gyümölcstermesztésben kiemelkedő, hiszen a tápelemen múlik a sejtfalszilárdság, hiányában a szövetek összeeshetnek, ráadásul a pollencsírázáshoz, a pollentömlő megfelelő növekedéséhez is elengedhetetlen.
Ajánlott dózisa szőlőben 4-5 l/ha
„A minőségi lombtrágyák használata számunkra azért is fontos, mert a jobb kondíció nemcsak ellenállóbb tőkéket jelent, de azt is, hogy kevesebb növényvédőszer kijuttatása mellett is hatékonyak lehetünk. Az ültetvényekben igyekszünk nyitni a zöld megoldások felé, mindig tartunk fenn referenciaterületeket, tudatosan építjük le például a glifozáttartalmú szerek használatát is.”
Az egészséges szőlőszemekhez természetesen nemcsak lombtrágyákra, de megbízhatóan elérhető növényvédőszerekre is szükség lesz. Komáromi Gábor ugyanis hangsúlyozza, az égiek ma egyre kiszámíthatatlanabbak, a forrósággal váltakozó súlyos esők miatt pedig csak odafigyeléssel és megbízható beszállítóval lehet megfékezni a peronoszpóra, lisztharmat, zöldrothadás vagy épp egy gyomosodás okozta problémákat az ültetvényekben.
„Az ültetvényeket 2010 óta 2 méter 30 centis sortávolsággal, 90 centiméteres tőketávval telepítjük. Hála a 2 New Holland traktorunknak, a teljes területünkön 1-1,5 nap alatt a végére érünk egy komplett növényvédelmi körnek. A keskeny nyomtáv dacára ugyanis ezekben a kertészeti erőgépekben önsúly és motorerő is adott, hogy a dombvidéken sikeresen dolgozzunk 1000-1500 kg-os vontatott permetezőkkel. Mindez azonban csak akkor ér valamit, ha elérhetőek a hatóanyagok, amikor kellenek. Az IKR Agrárra ezen a téren is mindig számíthattunk.”
1., Pennthiol gombaölőszer – magas kéntartalom gombabetegségek megelőzéséhez
Az IKR Agrár kínálatában elérhető Pennthiol az egyik legrégebbi hatóanyagot, a ként veti be protektív kezelésekhez. A 80%-os kéntartalommal rendelkező készítmény a lisztharmat elleni védekezés alapköve a szőlészetekben, de hasznos mellékhatásaként gátolja a levélatkák és takácsatkák elszaporodását is a növényeken.
„A gombás betegségek előfordulása nagyban függ az időjárástól, így érdemes követni az előrejelzéseket. A lisztharmat elleni védekezéshez megelőzőszerként a kén a Pennthiolban tökéletesen működik, míg fertőzéseknél érdemes emelt dózisban alkalmazni.”
2., Tebucor – gombabetegségek elleni védekezés virágzás után
A lisztharmat elleni megelőző védekezés másik sarokkövét Komáromi Gáborék szőlészetében is a tebukonazoltartalmú technológiák jelentik. Az IKR Agrár kínálatában is számos ilyen terméket találni. Ezek közé tartozik a Tebucor is, amelyet a virágzástól kezdve maximum 3 alkalommal lehet kijuttatni a levélzetre. A zsendülésig kijuttatható szer ajánlott dózisa 0,4 l/ha, a hatékonyságnöveléshez kijuttathatjuk más gombabetegségek (például szürkerothadás) elleni növényvédőszerekkel egy menetben.
„Mi lassan 25 éve dolgozunk az IKR Agrárral, akik mindig korrekt üzleti partnereink voltak. A szakszerűen összeállított széles kínálatban eddig még mindig megtaláltuk azokat a termékkombinációkat, amit a borászat növényvédelmi szakembere meghatározott az adott szezon munkáihoz. Rendkívüli körülmények miatt volt már, hogy SOS rendeltünk be termékeket, de ez sem okozott fennakadást. Egy napon belül megérkezett az áru a területi központba. Olyan partnerség ez, amire építhetünk ebben a szakmában.”
Egészségesebb növények, nagyobb termés, biztonságos kiváló ár-érték arányú növényvédőszerekkel! Válassza Ön is az IKR Agrár kínálatát! www.ikragrar.hu.